صدور گواهینامه رانندگی امریکایی

از آنجاییکه قوانین و مقرارت راهنمایی و رانندگی در هر کشوری متفاوت است، نمیتوانیم با گواهینامه ایرانی در دیگر کشورهای دنیا رانندگی کنیم. ‌امریکا مانند دیگر ملل جهان برای صدور گواهینامه رانندگی نیازمند مدارک و پیمودن مراحل خاصی میباشد.

مراحل دریافت گواهینامه در امریکا

با مراجعه به سایت DMV که اختصار کلمه Departmen of Motor Vehicles میباشد میتوان با مراحل دریافت گواهینامه امریکایی آشنا شد. برای گرفتن گواهینامه باید مراحلی شامل معاینه چشم، گرفتن عکس، امتحان کتبی و پرداخت هزینه مربوطه را انجام داد. برای امتحان کتبی میتوان با مراجعه به سایت مذکور کتابچه قوانین راهنمایی و رانندگی را دانلود و مطالعه کرد.

انواع گواهینامه امریکایی
جالب است بدانید که گواهینامه های امریکایی متناسب با نوع وسیله نقلیه‌ به ۳ حالت زیر دسته‌بندی میشوند:
۱. تجاری: اتومبیلهای مسافربری B، خودرو بیش از هشت صندلی D، تریلی سبک E
۲. غیرتجاری: خودرو شخصی بیش از ۷۷۰۰ پوند C
۳. موتورسیکلت A

گواهینامه بینالمللی امریکایی

گواهینامه بین المللی خود به سه نوع که هر کدام از آنها دارای دفترچه و کارت هوشمند است تقسیم میشوند که عبارتند از: Plain/Gold/Mettalic Gold
تنها تفاوت آنها در این است که برخلاف مورد اول، مورد دوم و سوم دارای کارت هوشمند مغناطیسی با ریبون و چیپست مغناطیسی‌اند که همه اطلاعات هویتی شخص برای آن ذخیره شده‌است.

 

 

ویژگیهای مشترک در گواهینامههای بینالمللی
این نوع در ۱۶۹ کشور اعتبار دارد و داری امتیازاتی مانند: مهر برجسته، چیپ مغناطیسی برای زخیره اطلاعات، ترجمه شده به چند زبان، دارای مهلت ۲۰ ساله و عدم نیاز به تمدید در هرسال، مدت صدور این گواهینامه ۲۰ روزه میباشد.

مدارک گواهی نامه در ارمنستان

مدارک مورد نیاز برای همه این گواهینامه‌ها مشترک است. که شامل:
اسکن مواردی مانند: صفحه اول پاسپورت، پشن و روی گواهینامه کشور، عکس رنگی پاسپورتی و امضاء برای چاپ زیر گواهینامه الزامی است.
تکمیل فرم درخواست گواهینامه بین‌المللی (آدرس، قد، رنگ چشم و …)
لطفا به این نکات توجه داشته باشید:
رانندگان هرکشوری حتی افراد خارجی مقیم موظفند که تمام قوانین ومقرارت آن را رعایت کنند در غیر این صورت تخلف محسوب میشود و با آنها برخورد قانونی میکنند.
گواهینامه‌های امریکایی همانند تمام کارتهای شناسایی معتبر هستند. از آن میتوان به عنوان کارت ملی و هرجا که مدرک احراز هویت نیاز دارد از آن استفاده کنند.
برای کسانی که میخواهند برای تحقیقات یا شرکت در آزمونها مختلف قصدرفتن به امریکا را دارند ولی تحریم مانع آنها میشود با استفاده از گواهینامه بین‌المللی میتوانند به امریکا سفر کنند.
این گواهینامه‌های بدون امضای شخص دارنده آن فاقد اعتبار است.