مالیات در ارمنستان

در کشور ارمنستان میزان مالیاتی که از افراد و شرکت‌های تجاری دریافت میشود بستگی به سطح درآمدی دارد که به صورت سالیانه توسط فعالیت‌های اقتصادی آنها بدست آمده است، و از آن با نام Income tax rate یاد میشود. همچنین قانون مالیاتی برای شرکت‌های تجاری متوسط یا بزرگ یکسان است. اما دولت برای شرکت‌های کوچک یا حتی استارتاپی قوانین ساده‌تری وضع کرده که مالیات کمتری بپردازند تا به فعالیت‌های خود ادامه دهند.
لازم به ذکر است که درآمد حاصله از دریافت مالیات از شرکت‌ها، کارمندان و کارگران یکی از مهمترین منابع مالی دولت ارمنستان میباشد.
قوانین عمومی پرداخت مالیات در ارمنستان به این صورت است که فرد یا شرکت مذکور موظف است در زمان مشخص شده، اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کند. در شرایط عادی شرکت‌ها میبایست ۲۰ درصد از درآمد سالیانه corporate income tax (CIT) به همراه ۲۰ درصد از میزان مالیات بر ارزش افزوده value-added tax (VAT) خود را به دولت پرداخت کنند. اما این قانون برای افرادی که شاغل هستند و باید مالیات بر درآمد شخصی بپردازند متفاوت است.

درضمن در شرایط خاص مالیات هایی از قبیل موارد زیر نیز وجود دارد:

۱. مالیات بر میزان گردش مالی یا Turnover tax که مخصوص شرکت‌های کوچک میباشد و معمولا بین ۱.۵ تا ۵ درصد است. این گزینه تنها در مواردی قابل اجراست که درآمد شرکت مذکور کمتر از ۱۲۱ هزار دلار در سال باشد.

۲. مالیات بر کسب و کارهای خانوادگی که اگر میزان درآمد سالیانه از ۳۷ هزار دلار فراتر نرود از پرداخت آن معاف خواهند بود.

۳. مالیات بر کسب و کارهای کوچک مانند رستوران‌های کوچک، تعمیرگاه‌ها، سالن‌های زیبایی، مطب پزشکان و کلینیک‌های کوچک که به منظور حمایت و بقای آنها به صورت یک مبلغ ثابت ماهیانه از آن کسب و کار دریافت میشود.

مالیات بر درآمد کارمندان و افراد شاغل
در بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ میزان و درصد پرداخت مالیات بر درآمد افراد در ارمنستان تغییرات چشمگیری داشته است. بطور مثال در سال ۲۰۰۴ این میزان ۲۰ درصد و پس از سال ۲۰۱۴ به نرخ ۳۶ درصد افزایش یافته است.
در مقایسه با شرکت‌ها که به صورت سالانه مالیات خود را پرداخت میکنند، افراد شاغل یا اصطلاحا حقوق بگیر باید به صورت ماهانه مالیات بر درآمد خود را به دولت بپردازند. این میزان مالیات رابطه‌ی مستقیمی با میزان حقوق ماهیانه آنها دارد و علاوه بر مالیات بر درآمد personal income tax (PIT) باید مبلغی را نیز به عنوان هزینه امنیت اجتماعی social security payments به صورت ماهانه بپردازند. به این میزان حقوق افراد توجه کنید:
تا سقف ۳۱۰ دلار باید ۲۳ درصد مالیات پرداخت کنند.
بین ۳۱۰ تا ۴۱۲۰ دلار باید ۲۸ درصد مالیات پرداخت کنند.
بیش از ۴۱۲۰ دلار نیز باید ۳۶ درصد مالیات پرداخت کنند.
اما میزان و هزینه امنیت اجتماعی در ارمنستان تا درآمد ۱۰۳۰ دلار ۵ درصد و بیشتر از آن میزان ۱۰ درصد میباشد.

مالیات بر درآمد شرکتهای کامپیوتری و استارتاپی
به منظور حمایت از شرکت‌هایی استارتاپی و یا آنهایی که در حوزه فناوری اطلاعات IT فعالیت میکنند، از ماه می سال ۲۰۱۹ قانون مالیاتی جدیدی در کشور ارمنستان وضع شده است. طبق این قانون شرکت‌های این حوزه تا سال ۲۰۲۲ از پرداخت مالیات معاف هستند، و از همه مهمتر کارکنان این شرکت‌ها نیز با پر کردن اظهارنامه مالیاتی خود میتوانند تنها میزان ۱۰ درصد از مالیات بر درآمد خود را به دولت بپردازند.
برای گرفتن این نوع معافیت مالیاتی میبایست شرکت شما اقدام به گرفتن مجوز یا گواهینامه از وزارت فناوری اطلاعات ارمنستان کند. البته شرکت‌های بزرگ و یا آنهایی که بیشتر از ۳۰ نفر پرسنل داشته باشند نمیتوانند این نوع گواهینامه یا مجوز را دریافت کنند. همچنین شرکت‌هایی که به صورت نمایندگی یا شعبه از طرف دیگر شرکت‌های خارج از ارمنستان فعالیت میکنند نیز شامل این معافیت مالیاتی نخواهند شد.