ثبت شرکت در ارمنستان
دوست دارید یک کسب و کار رو به رشد در ارمنستان راه بیندازید؟ اصلا آیا راه انداختن یک شرکت در حال حاضر ایده‌ی خوبی است؟ درآمدزایی در ارمنستان به چه شکل است و وضعیت کار به چه صورتی است؟ با هم در این مقاله به وضعیت کسب و کار در ارمنستان خواهیم پرداخت و شرایط ثبت شرکت و اخذ اقامت تجاری ارمنستان از طریق ثبت شرکت را بررسی خواهیم کرد.
اگر همچنان دودل هستید و نمی‌دانید ثبت شرکت و ایجاد کسب و کار در ارمنستان به چه شکل است این مقاله را تا انتها بخوانید. از هزینه ثبت شرکت گرفته تا مراحل کاری آن و اقامت در ارمنستان به طور کامل آورده شده است.

آیا ارمنستان جای مناسبی برای کسب و کار است؟

ارمنستان کشور کوچکی است و جمعیتی ۳ میلیونی دارد. نیروی کار زیادی ندارد و کسب وکارهای زیادی در حال حاضر در بستر این کشور شروع به فعالیت کرده‌اند. تا چند سال پیش ارمنستان از نظر تنوع شرکت‌های خدماتی  و یا شرکت‌های تولید و عرضه در رده‌ی بسیار پایینی قرار داشت ولی سیاست‌های اقتصادی صحیح و ایجاد بستری برای کسب و کار این کشور را نیز در مسیر تجاری شدن قرار داد. حالا شرایط مهیاست و شرکت‌های زیادی روز به روز فعالیت خود را در این کشور شروع می‌کنند.
اما چه شرکت‌هایی بیشتر در این کشور جوابگو هستند؟

 

شرکت‌های مخابراتی که ارائه دهنده خدمات مخابراتی هستند و سرویس‌های مکالمه و پیامک و تبلیغات در این حوزه را بر عهده دارند. شرکت‌های خدماتی، از تعمیرات تا طراحی و بهینه‌سازی لوازم و ادوات خانه تا تعمیر ماشین و خدمات نظافتی شرکت‌های تغذیه‌ای که عموما یا در زمینه‌ی تولید و یا عرضه‌ی محصولات تغذیه‌ای فعالیت دارند. شرکت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی که بیشتر به معرفی کسب و کارها و یا فروشگاه‌ها و محصولات می‌پردازند و برای کسب و کارهای دیگر تبلیغات می‌کنند.
این شرکت‌ها حجم گسترده‌ای از بازار تازه کار کسب و کار در ارمنستان را تشکیل می‌دهند. لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم منزل‌، تولیدی‌های پلاستیک و موسسات حقوقی و … نیز در رده‌های بعدی قرار دارند. نکته این است که شما در هر کسب و کاری می‌توانید موفقیت داشته باشید اما بهتر است با توجه به پتانسیل‌ها، سرمایه و بازار هدف خود شروع به کار کنید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید.

 

 

ثبت شرکت‌های سهامی خاص در ارمنستان شرایط ویژه‌ای دارد و حتما باید یک یا دو عضو ارمنی داشته باشید تا بتوانید آن را به ثبت برسانید اما اگر می‌خواهید یک شرکت بدون نیاز به اعضای ارومتی ثبت کنید می‌توانید شرکت‌ مسئولیت محدود یا Private limited company تاسیس کنید. در حقیقت این شرکت‌ها از نوع بازرگانی هستند که افراد عادی نمی‌توانند به صورت عام روی آن سرمایه‌گذاری کنند و فقط اعضای خاصی مانند دوستان یا آشنایان می‌توانند به صورت شراکتی آن را تاسیس کنند.
یک نکته‌ِ‌ی مهم را فراموش نکنید. مالیات در ارمنستان برای شرکت‌های سهامی عام و یا مسئولیت محدود تنها ۱ درصد از میانگین گردش حساب شرکت در یک دوره سه ماهه می‌باشد. از این گردش حساب هزینه‌های پرداختی آن کسر می‌شود و شما مبلغ بسیار کمی را به صورت سالیانه به اداره‌ی مالیات پرداخت خواهید کرد. اگر سابقه‌ی مالیاتی شما مخدوش باشد مسلما در تمدید اقامت در سال اول و همچنین اخذ اقامت دائم به مشکل خواهید خورد. اگر شرکت شما گردش ارزی زیادی نداشته باشد هیچ مشکلی در تمدید اقامت وجود ندارد اما اگر شرکت شما با مشکلات مالیاتی روبرو باشد تا زمان حل شدن قطعی آن امکان تمدید اقامت وجود نخواهد داشت.

بیایید با سایر مزایای ثبت شرکت در ارمنستان آشنا شویم:
به ایران نزدیک است و امکان رفت و آمد آن راحت‌تر است.
سطح رفاه در این کشور بالا است و فرهنگ اروپایی در آنجا حاکم است.
محدودیتی در میزان سرمایه نخواهید داشت.
امکان اخذ پاسپورت ارمنستان و تردد آزاد در کشورهای حوزه‌ی شنگن برای شما امکان‌پذیر خواهد بود.
امکان مهاجرت سایر اعضای خانواده و اخذ اقامت برای هر کدام از افراد خانواده امکان مهاجرت دوستان و آشنایان اگر مجموعه به صورت شراکتی فعالیت کند.
پروسه‌ی ثبت شرکت در ارمنستان راحت‌تر است و امکان اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت نیز به راحتی امکان‌پذیر است.
حساب بین‌المللی خواهید داشت و می‌توانید از تمام بانک‌های معتبر دنیا ارز دریافت کنید و یا ارسال کنید.
امکان اخذ اقامت دائم ارمنستان وجود دارد. مدرک زبان نیاز ندارید.

شرایط ثبت شرکت در ارمنستان

ارمنستان اصلا سخت‌گیری‌های معمول را ندارد و هر شخص با هر ملیتی می‌تواند در این کشور شرکت ثبت کند. این شرکت در ابتدا درجه بندی می‌شود و متناسب با آن هزینه‌ی مالیاتی بسیار کمی گرفته می‌شود. نظارت بر این شرکت‌ها نیز تابع قوانین مربوط به کسب و کار  در این کشور می‌باشد. شما قبل از ثبت شرکت یا ثبت موسسه حقوقی باید از دفاتر ثبت دولتی وقت بگیرید و سپس متناسب با آن فعالیت خود را آغاز کنید.در حقیقت اولین کار پیدا کردن یک محل برای شرکت است. یعنی شما باید یک آدرس حقوقی داشته باشید و یا اجازه کنید. چرا که اجاره‌نامه و سند مالکیت این محل کار یکی از اسنادی است که برای ثبت شرکت بسیار ضروری است.
پلن گام بعدی کار است و باید شامل موارد زیر باشد:

نام شرکت که مطابق با قوانین نامگذاری در ارمنستان می‌باشد و معمولا توسط سیستم بررسی می‌شود و در صورت تشابه اسمی باید تعویض شود.خلاصه‌ای از تمام فعالیت‌ها و اهداف شرکت که متناسب نوع شرکت و نوع خدمات آن تعیین می‌شود. محصولاتی که قرار است عرضه شود.
پلن درآمدی شرکت که نحوه‌ی کارکرد آن و سوددهی و جذب سرمایه را مشخص می‌کند.مدیران شرکت و عوامل و دست‌اندرکاران شرکت و موقعیت شغلی آن‌‌ها نوع سهام شرکت که عموما از نوع مسئولیت محدود می‌باشد و در صورتی که یک یا چند عضو سهامدار ارمنی داشته باشید می‌توانید به عنوان سهامی عام ثبت شرکت کنید.

بهتر است مدارک لازم را هم به طور کامل جمع‌آوری کنید:
پاسپورت مدیر و یا مدیران شرکت، البته عموما این مدارک به صورت اسکن شده و توسط وکیل شرکت به دفتر ثبت شرکت ارسال می‌شود.
سند مالکیت و یا اجاره ملک به همراه آدرس حقوقی آن و بیزینس پلن مکتوب اساسنامه‌ی شرکت و قوانین و مقررات و قیمت‌های پیشنهادی برای خدمات و محصولات مدارک لازم برای اخذ مجوز تجاری افتتاح حساب بانکی تعیین میزان سهام سهامداران با امضا و مهر هر کدام از سهامدارها
فرم درخواست ثبت شرکت اگر وکیل شرکت این فعالیت‌ها را انجام می‌دهد باید حتما از قبل به او وکالت داده باشید و نامه‌ی وکالت‌نامه ضمیمه‌ی پرونده می‌شود

در مرحله‌ی بعدی باید هزینه ثبت شرکت شما برآورد شود و یک حساب ارزی مختص کشور ارمنستان هم باید افتتاح شود تا گردش سالانه‌ی آن توسط سازمان‌های مالیاتی بررسی شود. این کار برای جلوگیری از کلاه‌برداری و پولشویی انجام می‌شود. برای افتتاح حساب ارزی مختص شرکت صرفا با داشتن پاسپورت و مدارک ثبت شرکت می‌توانید یک حساب ارزی برای شرکت خود افتتاح کنید. سپس گواهی های بانکی موردنیاز شما صادر می‌شود.
در مرحله‌ی آخر ویزای کاری شما نیز صادر می‌شود و می‌توانید اقامت خود را به صورت سالیانه تمدید کنید. اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت یکی از ساده‌ترین روش‌های اقامت است و بدون پرداخت هزینه‌های اضافی می‌توانید این اقامت را تمدید کنید.

سرمایه گذاری یا ثبت شرکت؟

بسیاری از افراد برای اخذ اقامت یک کشور دیگر اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. عموما سرمایه‌گذاری هزینه‌ی زیادی طلب می‌کند و شما نمی‌توانید نسبت به سود یا ضرر آن اقدامی کنید و ممکن است سرمایه‌ی شما به شما برنگردد و شرکت‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید ورشکست شوند. اما شما یک راه راحت‌تر دارید و آن ثبت شرکت است. ثبت شرکت دو مزیت عمده دارد:
اولین مزیت این است که شما می‌توانید یک کسب و کار شخصی در این کشور راه بیندازید و کسب درآمد کنید. چون شرایط کار در این کشور نسبتا بهبود یافته است و راحت‌تر می‌توان پول درآورد و پیشرفت کرد.
شما از این طریق با صرف هزینه‌‌ای بسیار کمتر نسبت به سرمایه گذاری اقامت ارمنستان را اخذ کنید و از مزایای این اقامت بهره مند شوید. می‌توانید حساب بین‌المللی داشته باشید و به نوعی می‌توانید از این اقامت را از حالت موقت خارج کنید.

 

امکان جذب سرمایه هم برای شما وجود دارد. یعنی شما می‌توانید از این طریق سرمایه هم جذب کنید. هر چند سرمایه‌گذاری نیز می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد و دنگ و فنگ کمتری هم دارد. اقامت از طریق سرمایه‌گذاری نیز راحت است. اما تقریبا تمام متخصصین در زمینه‌ی مهاجرت ثبت شرکت را نسبت به سرمایه‌گذاری ارجح می‌دانند. مخصوصا برای ارمنستان که بازار رو به رشدی دارد و فضای کسب و کار آن در حال پیشرفت است. سرمایه‌گذاری میزان اطمینان کمتری دارد اما ثبت شرکت در ارمنستان درصد اطمینان بالاتری دارد و اگر قصد انجام یک فعالیت کاری در خارج از ایران را دارید مهاجرت از طریق ثبت شرکت می‌تواند گزینه‌ی ایده‌آلی باشد.

ثبت موسسه حقوقی در ارمنستان

اگر مهارت و تجربه و دانش لازم را برای تاسیس یک موسسه‌ی حقوقی دارید می‌توانید از ارمنستان به عنوان یک مقصد ایده‌آل بهره ببرید. موسسه حقوقی در ارمنستان کارکردی همانند موسسات حقوقی ایران دارند و رابطی بین وکیل و موکل می‌باشند که در زمینه‌ی امور وکالت و با وکلای رسمی دادگستری فعالیت دارد. کارکرد این موسسات و نحوه‌ی درآمدزایی آن و ارتباط با دادگستری به طور کامل زیر نظر خود دادگستری انجام می‌شود.
برای ثبت این موسسه حقوقی هم باید ابتدا مجوزهای لازم را از طریق دادگستری بگیرید و سپس از طریق ادارات ثبت دولتی اقدام به ثبت موسسه حقوقی ارمنستان کنید. نحوه ثبت شرکت و موسسه‌ی حقوقی ارمنستان مشابه می‌باشند. با ثبت موسسه حقوقی نیز می‌توانید از شرایط اقامت در ارمنستان از طریق ثبت موسسه استفاده کنید و اقامت خود را تا زمان فعالیت موسسه تمدید کنید.

شرایط اقامت تجاری در ارمنستان

اما چگونه می‌توان اقامت دائمی ارمنستان را کسب کرد؟ اقامت در ارمنستان از طریق خرید ملک در حال حاضر در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و دولت ارمنستان این گزینه را از شرایط اقامت در ارمنستان خارج کرده است و بیشتر در زمینه‌ی کسب و کار معطوف کرده است. چرا که در مدت کمی خرید ملک در ارمنستان به مهاجرین افزایش پیدا کرد و دولت مجبور به وضع قوانینی برای جلوگیری از این مهاجرت کم‌بازده شد. به جای آن شرایط ایجاد کسب و کار را راحت‌تر کرد تا هم برای کشور درآمدزایی داشته باشد و هم بتوانید بازار گسترده‌تری را هم در زمینه‌ی تولید و هم در زمینه‌ی عرضه و فروش کسب کند.
با ثبت شرکت در ارمنستان می‌توانید یک اقامت یک‌ساله دریافت کنید و اگر پس از یک سال شرکت شما همچنان فعال باشد و در سیستم مالیاتی کشور ارمنستان سابقه‌ِ خوبی داشته باشد می‌توانید اقامت خود را به مدت ۵ سال دیگر تمدید کنید. بعد از این ۶ سال این اقامت می‌تواند تبدیل به اقامت دائم می‌شود و شما قادر خواهید بود پاسپورت ارمنستان را هم دریافت کنید و یک تبعه‌ی ارمنستان به حساب بیایید.

نکته‌ی مهم این است که شما بعد از ۳ سال اقامت در ارمنستان با فراگرفتن زبان ارمنی و قانون اساسی ارمنستان و شرکت در یک مصاحبه و آزمون شهروندی و قوانین ارمنستان می‌توانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید. پس از کسب نمره‌ی قبولی می‌توانید به عنوان شهروند ارمنستان پاسپورت دریافت کنید. این پاسپورت مجوز ورود شما به جای جای اروپا و حتی روسیه می‌باشد.

اقامت دائم خانواده شما نیز از طریق ثبت شرکت به مراتب راحت‌تر است. این اقامت شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌باشد. فرزندان بالای ۱۸ سال یا باید به صورت مجزا درخواست کنند و یا از طریق خرید سهام شرکت و یا شراکت می‌توانند اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت کنند. برای دریافت اقامت خانواده از طریق شرکت باید به دفاتر مهاجرت مدارک لازم را ارائه کنید تا از طریق سفارت احراز هویت انجام شود و سپس اقدام به دریافت اقامت برای خانواده کنید.

جمع بندی

ارمنستان جایی ایده‌آل برای مهاجرت است و جزو کشورهایی است که هنوز هم مسافرت به آن راحت است. راه‌های زیادی برای مهارجرت و اخذ اقامت ارمنستان وجود دارد که ثبت شرکت یکی از آسانترین روش‌هاست. هزینه ثبت شرکت و دریافت اقامت تجاری ارمنستان بسیار کمتر است و همچنین فضای کسب و کار آن نیز رو به رشد است و می‌توانید درآمدی نسبتا خوب از این کشور کسب کنید. اگر قصد مهاجرت به این کشور زیبا را دارید مهاجرت از طریق ثبت شرکت را در اولویت قرار دهید.