اخذ اقامت یکساله و دائم در ارمنستان

طبق قوانینی که در کشور ارمنستان وضع شده است، افرادی که تمایل به اخذ اقامت از این کشور را دارند میتوانند از چند روش متفاوت اقدام به این کار نمایند. یکی از روش‌هایی که به سادگی میتوانید اقامت یک ساله و یا دائم ارمنستان را بدست آورید از طریق سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار در این کشور است.
لازم به ذکر است که برای راه اندازی یک کسب و کار و یا ثبت شرکت در ارمنستان اصلا نیازی به داشتن اقامت نیست. سرمایه گذاری در یک شرکت یا سازمان از طریق خرید سهام و یا ثبت شرکت در ارمنستان به عنوان مالک میتواند راه شما برای اخذ اقامت را ساده‌تر کند.

تفاوت اقامت موقت یک ساله و اقامت دائم ارمنستان چیست؟
دولت ارمنستان به متقاضیان اقامت در این کشور دو نوع، اقامت موقت  Temporary Residence Permit به مدت یک سال و اقامت دائم Permanent Residence Permit به مدت ۵ سال اعطا میکند که هر کدام از این موارد قابلیت تبدیل و افزایش را دارند. تقریبا شرایط لازم برای اخذ هرکدام از این موارد متفاوت است که البته راه اندازی یک کسب و کار برای هر دو مورد مشترک است.
طبق تعرفه‌ای که دولت ارمنستان تعیین کرده است، در صورت تمایل به اخذ اقامت یک ساله میبایست مبلغ ۱۰۵٫۰۰۰ AMD تقریبا معادل ۲۲۰ دلار امریکا و برای اخذ اقامت دائم مبلغ ۱۴۰٫۰۰۰ AMD حدود ۳۰۰ دلار امریکا را پرداخت نمایید.
البته دولت ارمنستان در برخی موارد پاسپورتی ویژه به متقاضیان میدهد که تا ۱۰ سال اعتبار داشته و به نوعی اقامت ۱۰ ساله این کشور محسوب میشود. هزینه دریافت این نوع پاسپورت نیز چیزی حدود ۱۵۰٫۰۰۰ AMD یا ۳۱۵ دلار امریکاست.
هنگام اعطای اجازه اقامت، دولت میزان سرمایه‌گذاری، موقعیت مکانی، ایجاد فرصت‌های شغلی و مواردی از این دست را بررسی میکند و طبق آنها اقامت یک ساله و یا دائم به فرد یا خانواده او میدهد.

اقامت یک ساله تحصیلی یا شغلی در ارمنستان
دانش آموزان و دانشجویانی که در یکی از مراکز آموزش عالی یا مدارس این کشور پذیرش دریافت میکنند نیز میتوانند اقامت موقت یک ساله خود را دریافت کنند.
درضمن کسانیکه قصد دارند برای کار در یکی از شرکت‌ها، کارخانجات و یا مراکز ارمنستان به این کشور مهاجرت کنند نیز میتوانند با دریافت تاییده و امضای کارفرمای خود اقدام به اخذ اقامت یک ساله کنند. دقت داشته باشید که کار کردن در ارمنستان بدون داشتن Temporary Residence Permit میتواند عواقب سنگینی برای فردی که شما را استخدام میکند، به همراه داشته باشد و یا ممکن است با این کار ویزای خود را باطل کنید.

اخذ اقامت ارمنستان بوسیله ازدواج
از جمله روش‌های دیگری که میتوانید اقامت یک ساله و یا دائم ارمنستان را بدست آورید، بواسطه دوستان، اقوام و آشنایان و یا حتی ازدواج است. در این نوع اقامت با پشتیبانی و حمایت فردی که در ارمنستان حضور دارد میتوانید اقدام به اقامت کنید. منتها نسبت به وضعیت او نوع اقامت شما نیز تعیین خواهد شد.
هنگامیکه مدارک شناسایی و خانوادگی خود را ارائه کنید و برای سازمان مربوطه رابطه‌ی خانوادگی شما مشخص شود بلافاصله به شما اقامت یک ساله‌ی این کشور را خواهند داد. پس از گذشت سه سال میتوانید اقدام به دریافت اقامت ۵ ساله و یا شهروندی ارمنستان کنید.
همچنین افرادی که بتوانند ثابت کنند یکی از اجداد آنها ارمنی بوده نیز میتوانند اقامت یک ساله، ۵ ساله و شهروندی ارمنستان را دریافت کنند. از آنجایی که کشور ارمنستان نیز مانند ایران خدمت نظام وظیفه دارد. کسانیکه شهروندی این کشور را دریافت میکنند باید این خدمت نظامی را انجام دهند، اگر بخواهید از انجام این خدمت نظامی معاف شوید میتوانید به جای شهروندی یا citizenship از اجازه اقامت خاص یا special residence permit استفاده کنید.