تحصیل در ارمنستان

ارمنستان دروازه‌ی ورود به اروپاست. این کشور زیبا با آب و هوایی مساعد و چهارفصل مقصدی بسیار عالی برای کسانی است که تمایل به مهاجرت دارند و یا دوست دارند مدتی را در یک کشور اروپایی اقامت داشته باشند. مهاجرت به ارمنستان برای ایرانی‌ها راحت است و نسبت به سایر کشورها مراحل مهاجرت و اخذ اقامت ارمنستان ساده‌تر است. می خواهیم در این مقاله به شرایط و هزینه های زندگی و تحصیل در ارمنستان بپردازیم. در مورد اخذ اقامت ارمنستان از طریق تحصیل نکاتی را ارائه خواهیم داد و راهنمای مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل و شرایط اقامت آن را به طور کامل بیان خواهیم کرد. در مورد کار دانشجویی و تحصیل در رشته‌های مرتبط با پزشکی نیز اطلاعات تکمیلی را ارائه خواهیم داد.

 

چرا ارمنستان برای مهاجرت و تحصیل پیشنهاد می‌شود؟

ارمنستان کشور کوچک و آرامی است. سطح رفاه بالایی دارد. مراکز معتبر تجاری زیادی دارد و دانشگاه‌های آن نیز در سطح علمی بالایی قرار دارند. هزینه‌های زندگی نسبتا کمتر است و شرایط خوبی هم برای مهاجرین و هم افراد مقیم این کشور فراهم شده است. تا چند سال پیش کار پیدا کردن در ارمنستان بسیار سخت بود. اما بعد از جذب مهاجرین از طریق سرمایه‌گذاری حالا این کشور هم کم کم راهش را به بازار جهانی پیدا کرده‌ است و سطح اشتغال نسبتا متعادل شده است.
ایروان به عنوان پایتخت این کشور کوچک مراکز آموزشی بسیار زیادی دارد و در طی این سال‌ها دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی بسیار زیادی در این کشور به راه افتاده‌اند. در نتیجه شرایط تحصیل در ارمنستان کاملا ایده‌آل است و برای دانشجوهای ایرانی مقصد مناسبی است و راهی است تا از این طریق وارد دانشگاه‌های مطرح اروپایی شوند.
سطح فرهنگی این کشور نسبتا بالا است و آمار خلاف و جنایت‌ بسیار کمتر است. در حقیقت یک فرهنگ غربی غالب در این محدوده‌ی ارمنی حاکم بوده است که در گذر زمان این کشور را به یک کشور امن و با فرهنگی غنی تبدیل کرده است. مردم با سوادی دارد و هنرمندان معروف زیادی در این کشور وجود دارند. یکی دیگر از مزایای مهاجرت به ارمنستان نزدیک بودن آن به ایران است. حتی سفر زمینی به ارمنستان هم به راحتی امکان‌پذیر است و اخذ ویزای ارمنستان نیز برای ایرانی‌ها راحت‌تر است و در کمترین زمان ممکن می‌توان ویزای توریستی برای سفر به ارمنستان دریافت کرد.

 

 

تحصیل رشته پزشکی یا دندان پزشکی

 

فرقی نمی‌کند در کدام رشته می‌خواهید تحصیل کنید. پزشکی یا دندانپزشکی، رشته‌های مهندسی و حتی هنر و معماری در این کشور از سطح بالایی برخوردار هستند. یک نکته را در نظر داشته باشید که امکان تحصیل رایگان در ارمنستان وجود ندارد. حتی دانشگاه دولتی ایروان هم که یکی از مطرح‌ترین دانشگاه‌های ارمنستان است هزینه‌ای را به صورت سالیانه از دانشجوهای پذیرش‌شده می‌گیرد. البته این هزینه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتا کمتر است. اما دانشگاه‌های خصوصی ارمنستان هزینه‌ی نسبتا بیشتری از دانشجویان می‌گیرند.

اما شرایط تحصیل در ارمنستان به چه شکل است؟ چگونه می‌توان وارد یکی از دانشگاه‌های ارمنستان شد؟ ورود به دانشگاه‌های دولتی و معتبر ارمنستان نیازمند گذراندن آزمون‌های ورودی مختص هر رشته است. به طور مثال برای تحصیل پزشکی در ارمنستان باید مواد امتحانی فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی و ریاضیات را بگذرانید. مدارک تحصیلی خودتان را هم باید به صورت ترجمه شده برای این دانشگاه‌ها ارسال کنید تا بررسی شود. در صورت قبولی مدرک شما و گذراندن دوره‌ها و اخذ نمره‌ی قبولی در آزمون‌های ورودی می‌توانید مراحل ثبت‌نام را آغاز کنید. بعد از ثبت‌نام می‌توانید به مدت ۴ الی ۶ سال از اقامت تحصیلی در ارمنستان بهره‌مند شوید. در ضمن پس از گذراندن دانشگاه می‌توانید برای اخذ اقامت دائم ارمنستان اقدام کنید.

دانشگاه دولتی ایروان، دانشگاه آمریکایی، دانشگاه هایبوساک، دانشگاه ملی معماری و شهرسازی و دانشگاه پلی تکنیک ارمنستان و … جزو دانشگاه‌های مطح این کشور هستند که می‌توانید با مراجعه به سایت این دانشگاه‌ها اطلاعات لازم در مورد دانشکده‌ها و هزینه‌های مرتبط با هر رشته را به دست بیاورید. عموما هزینه تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان و همچنین هزینه تحصیل پزشکی و داروسازی بیشتر از سایر رشته‌هاست و دانشگاه‌ها شهریه‌ی بالاتری دریافت می‌کنند.

 

سایر دانشگاه‌های ارمنستان عبارتند از:

 

دانشگاه دولتی زبان‌ها و علوم اجتماعی، دانشگاه دولتی اقتصاد ارمنستان، آکادمی هنرهای زیبا ارمنستان، کنسرواتور دولتی کومیتاس، دانشگاه روسی ارمنستان، دانشگاه دولتی گوریس، دانشگاه دولتی گاوار، دانشگاه دولتی وانادزور، دانشگاه دولتی شیراک و … برای تحصیل در ارمنستان باید مدارک تحصیلی اخذ شده در ایران را ترجمه کرده و به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسانید و به سفارت تحویل دهید این مدارک شامل موارد زیر می‌باشند.

آخرین مدرک تحصیلی ریز نمرات تحصیلی در سه سال اخیر تحصیل و یا یک دوره‌ی لیسانس شناسنامه دانشگاه‌های ارمنستان از شما مدرک زبان انگلیسی نمی‌خواهند و نیازی نیست مدرک تافل یا آیلتس بگیرید اما تسلط بر روی زبان انگلیسی شرط موفقیت است و اگر می‌خواهید در هنگام زندگی و تحصیل در ارمنستان به مشکل نخورید بهتر است با زبان انگلیسی آشنا باشید. یک دیکشنری آنلاین هم همیشه دم دست‌تان داشته باشید تا برای تعامل با ارمنی‌هایی که انگلیسی بلد نیستند مشکلی نداشته باشید. بدیهی است که تدریس در دانشگاه‌های ارمنستان به زبان انگلیسی می‌باشد و شما از این بابت نگرانی نخواهید داشت.

چه رشته‌هایی در ارمنستان بیشتر خواهان دارند؟

 

تحصیل داروسازی در ارمنستان و همچنین پزشکی و دامپزشکی و دندانپزشکی بیشترین خواهان را در میان ایرانیان دارند. اما تنها این رشته‌ها نیستند. علوم پایه، علوم انسانی، هنر و بیوتکنولوژی و اغلب رشته‌های مهندسی جزو رشته‌های پرطرفدار در ارمنستان هستند. مقاطع تحصیلی هم همانند سایر کشورها شامل لیسانس، ارشد و دکتری می‌شوند. هزینه‌ها بین ۱۸۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال برای هر کدام از رشته‌ها و هر کدام از دانشگاه‌ها متغیر است.

اعزام دانشجو به ارمنستان در حال حاضر اکثرا در رشته‌های حوزه‌ی پزشکی است اما تحصیل کامپیوتر و معماری نیز حجم دانشجوی بالایی را به خود اختصاص داده است. امکان ادامه تحصیل در ارمنستان نیز فراهم است. اگر مدرک لیسانس خود را در ایران اخذ کرده باشید می‌توانید برای تحصیل ارشد در این کشور اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که شرایط تحصیل پزشکی در ارمنستان نسبت به سایر کشورها مانند کانادا به مراتب راحت‌تر است. با اینکه باید در آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی شرکت کنید اما هزینه‌ای کمتر می‌پردازید. به طور مثال هزینه‌ی تحصیل پزشکی یا داروسازی در پراگ بیشتر از ۵۰۰۰ یورو در سال می‌باشد و نسبت به ارمنستان بیشتر است.

 

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ارمنستان

 

شرایط ورود به دانشگاه‌های ارمنستان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی و همچنین داروسازی و رشته‌های پیراپزشکی راحت‌تر از کشورهای دیگر است و با آزمون ورودی و مدرک دیپلم (حتی مدرک پیش‌دانشگاهی هم نیاز نیست) می‌توان در این آزمون ورودی شرکت کرد و در صورتی قبولی می‌توان وارد دانشگاه شد. سه دانشگاه‌ مطرح ارمنستان برای تحصیل رشته‌های حوزه پزشکی، دانشگاه دولتی ایروان، دانشگاه هایبوساک و دانشگاه UTAM‌ می‌باشند. البته آزمون ورودی هم مختص برخی دانشگاه‌هاست و بیش از نیمی از دانشگاه‌های ارمنستان بدون آزمون ورودی هم دانشجو قبول می‌کنند و در عوض یک دوره‌ی یک‌ساله آماده‌سازی برای دانشجویان در نظر می‌گیرند تا به طور کامل برای تحصیل در رشته‌های پزشکی آماده شوند.

یک نکته را در مورد این دانشگاه‌ها در نظر داشته باشید که اگر قصد تحصیل پزشکی در ارمنستان را دارید. وزارت بهداشت مدرک شما را معادل‌سازی نمی‌کند چرا که در لیست دانشگاه‌های موردتایید ایران در حال حاضر هیچکدام از دانشگا‌ه‌های ارمنستان وجود ندارند. اما شما با مدرک این دانشگاه‌ها می‌توانید در خود این کشور و اکثر کشورهای اروپایی مشغول به فعالیت شوید. البته شرایطی برای احراز و تثبیت و تایید مدرک وجود دارد که در آیین‌نامه‌ی وزارت بهداشت آورده شده است و راه‌هایی برای تایید مدرک تحصیلی و مخصوصا مدارک پزشکی بیان شده است.

هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در دانشگاه‌های مختلف ارمنستان با شهریه‌ی ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار متغیر می‌باشد. دانشگاه ارمنستان خوابگاه و تخفیفات دانشجویی برای غذا و استفاده از امکانات رفاهی را نیز در اختیار دانشجویان این رشته‌ها قرار می‌دهند که می‌تواند تا حد زیادی مخارج زندگی دانشجویی را کاهش دهد.

اما به طور کلی برای رشته‌های مختلف این هزینه‌ها اخذ می‌شود:

دوره Pre یا آماده‌سازی: سالانه ۲۰۰۰ دلار

پزشکی عمومی: سالانه ۵۰۰۰ دلار (این دوره ۶ ساله می‌باشد)

دندان‌پزشکی: ۵۰۰۰ دلار در سال

داروسازی: ۳۵۰۰ دلار در سال

شایان ذکر است که هزینه‌ی تحصیل پزشکی در ارمنستان در مقایسه با سایر رشته‌های علوم پایه و مهندسی بیشتر است و اگر قصد تحصیل در رشته‌های غیرپزشکی را دارید یقینا هزینه‌های شما به مراتب کمتر می‌شود.

 

سایر هزینه های تحصیل در ارمنستان

 

مسلما در کنار شهریه خاص هر رشته که به صورت سالانه پرداخت خواهید کرد. برای تحصیل در ارمنستان باید هزینه‌های دیگری هم برای خوابگاه، غذا، شرایط و دوره‌های خاص و به طور کلی زندگی در این کشور بپردارید. به طور مثال هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان شامل موارد زیر می‌شود:

شهریه دانشگاه (۱۸۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار متغیر) , خوابگاه (بسته به دانشگاه متغیر است) خوراک , هزینه‌های تفریحی , استفاده از دوره‌های آموزشی و کلاس‌های فوق‌برنامه
برای ۴ مورد آخر می‌توان هزینه‌ای بین ۵۰۰ الی ۸۰۰ دلار به صورت ماهیانه در نظر گرفت. پس باید هزینه‌های خود را متناسب با این موارد در نظر بگیرید. اگر قصد اجاره یک خانه‌ در ارمنستان را دارید. احتمالا ماهیانه هزینه‌ای بین ۱۵۰ الی ۳۰۰ دلار هم برای اجاره بپردازید. هزینه‌ی اجاره خوابگاه در دانشگاه‌های ارمنستان که به صورت دو تخته یا سه تخته می‌باشند بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ دلار ماهانه متغیر می‌باشد.

آیا امکان کار دانشجویی در ارمنستان وجود دارد؟

 

دانشگاه‌های ارمنستان هیچ محدودیتی برای کار دانشجویی ندارند و برای تمام دانشجویان امکاناتی را ایجاد می‌کنند تا بتوانند درآمد خوبی از طریق کار در دانشگاه‌ یا نهادهای وابسته به آن داشته باشند. کار دانشجویی در ارمنستان عموما در محیط خود دانشگاه می‌باشد و هر دانشجو می‌تواند با توجه به مهارت‌هایش در این محیط مشغول به کار شود. عموما مصاحبه‌ای با دانشجو انجام می‌شود و متناسب با مهارت‌هایش کارهای قابل دسترسی به دانشجو پیشنهاد می‌شود و می‌تواند از بین آن‌ها انتخاب کند. هزینه‌ی کار دانشجویی بین ساعتی ۵ الی ۱۰ دلار متغیر می‌باشد و هر دانشجو می‌تواند ماهانه تا سقف ۶۰۰ دلار در دانشگاه فعالیت انجام دهد.

دانشجویان رشته‌های پزشکی می‌توانند در کلینیک‌های وابسته به دانشگاه هم فعالیت داشته باشند که علاوه بر کار دانشجویی بتوانند تجربه‌ی لازم برای این کار را به دست بیاورند. با این حال حقوقی که برای کار در کلینیک دریافت می‌کنند حدود ۸۰۰ دلار در ماه است که می‌تواند هزینه‌های دانشجو را تا حد زیادی پوشش دهد.

 

جزئیات اخذ اقامت از طریق تحصیل در ارمنستان

 

اقامت تحصیلی ارمنستان راحت‌ترین نوع اخذ اقامت برای دانشجوها و جوانان است. با ورود به دانشگاه می‌توانند تا سقف ۶ سال اقامت خود را تمدید کنند. این تمدید به صورت سالانه و با نامه‌ی دانشگاه انجام می‌شود. با این حال پس از سه سال اقامت موقت می‌توان درخواست اقامت دائم در ارمنستان را ثبت کرد. با ثبت این درخواست شما به یک مصاحبه در مورد حقوق شهروندی و قانون اساسی ارمنستان دعوت خواهید شد و در صورت یادگیری زبان ارمنی و آشنایی با حقوق شهروندی می‌توانید اقامت دائم بگیرید و شهروند ارمنستان محسوب شوید.

ویزای تحصیلی تنها در صورتی لغو می‌شود که شما دانشجوی اخراجی باشید و دانشگاه نامه‌ای را برای تمدید اقامت شما در اختیار شما قرار ندهد. مسلما اگر مشکلی در ادامه تحصیل شما وجود نداشته باشد و شرایط خوبی در دانشگاه داشته باشید شامل قوانین اخراج از دانشگاه نمی‌شوید و ویزای شما نیز به راحتی قابل تمدید است.

 

 

جمع بندی

 

شرایط دانشگاه‌های ارمنستان در حال حاضر بسیار مساعد می‌باشد و اکثر این دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر توانسته‌اند سطح علمی خود را در بین دانشگاه مطرح جهان بالاتر ببرند. دانشگاه‌های ارمنستان پذیرش راحتی دارند و سخت‌گیری‌های معمول دانشگاه‌های اروپایی را ندارند و به راحتی می‌‌توانید حتی بدون آزمون ورودی در این دانشگاه به تحصیل رشته‌ِ‌ی دلخواه خود بپردازید. هزینه تحصیل در ارمنستان نیز نسبت به کشورهای اروپایی کمتر است و امکانات رفاهی و تسهیلات بسیار زیادی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

اگر قصد تحصیل در یک کشور با فرهنگ اروپایی و دانشگاه‌های سطح بالا دارید ارمنستان می‌تواند گزینه‌ی ایده‌آلی برای شما باشد. توجه داشته باشید که اخذ اقامت تحصیلی و سپس اقامت دائم ارمنستان نیز راحت‌تر است. ارمنستان در حال حاضر و با توجه به شرایط اقتصادی یک گزینه‌ی ایده‌آل محسوب می‌شود و نه تنها برای تحصیل بلکه برای کار هم شرایط مناسبی دارد