کنسرواتور موسیقی ایروان وابسته به کنسرواتور هنر ارمنستان می‌باشد اما فعالیت آن کاملا مجزا است و صرفا در بخش موسیقی فعالیت دارد. (در کنسرواتور هنر صرفا به موسیقی فولک پرداخته می‌شود اما کنسرواتور موسیقی ایروان دامنه‌ی فعالیت گسترده‌تری دارد.) در این کنسرواتور آموزش خوانندگی و آواز، موسیقی مدرن، موسیقی الکترونیک و همچنین تکنولوژی موسیقی نیز تدریس می‌شود که در کنسرواتور هنر به آن‌ها پرداخته نمی‌شود.

برای ورود به این آکادمی هنری نیاز به قبول شدن در آزمون ورودی دارید. چون ظرفیت پذیرش در این دانشگاه محدود است حتما باید نمره‌ی بالایی کسب کنید تا پذیرش بگیرید. این آزمون به صورت حضوری و با داوری اساتید این دانشگاه برگزار می‌شود و بسته به رشته‌ای که تمایل دارید در آن تحصیل کنید باید سررشته‌ای از آن داشته باشید و الفبای موسیقی و یک ساز تخصصی را در حد قابل قبولی اجرا کنید.

 

تمام کلاس‌های این دانشگاه به زبان ارمنی هستند و دانشجویان غیربومی در سال اول باید این زبان را یاد بگیرند و دوره‌های مربوط به آن را بگذرانند. این دانشگاه شامل ۷ دانشکده است.  دانشکده پیانو، تئوری هنر و تکنولوژی موسیقی، دانشکده آهنگ‌سازی، دانشکده تاریخ موسیقی، دانشکده فولکور و رهبری کر و موسیقی کلیسا و رهبری اپرا ۷ دانشکده‌ی مهم این کنسرواتور هستند. دوره‌ها و کنسرت‌ها و جشن‌های زیادی در این مجموعه‌ی بزرگ برگزار می‌شوند و موسیقی‌دانان زیادی در این کنسرواتور مشغول به فعالیت هستند. این دانشگاه تا مقطع MVS که معادل مدرک دکتری است دانشجو می‌پذیرد. البته باید گفت که اکثر دانشجویان این مقطع از خود فارغ‌التحصیلان این دانشگاه برگزیده می‌شوند و بسیار کم پیش می‌آید که به صورت مستقیم دانشجو بپذیرند. به طور مثال برای رهبری اکستر صرفا از میان دانشجویان خود دانشگاه دانشجو جذب می‌شود و شما نمی‌توانید به طور مستقیم و بدون گذراندن دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه برای رشته رهبری ارکستر اپلای کنید