کنسرواتور دولتی ایروان یا هنرستان عالی موسیقی ایروان در سال ۱۹۲۱ تاسیس شد و به دلیل ارتباط مداوم ارمنستان با کشورهای اروپایی نظیر آلمان و اتریش موسیقی و هنر هم کم کم به صورت آکادمیک درآمد و در حال حاضر کنسرواتور دولتی ایروان در شاخه‌‌های مربوط به هنر فعالیت دارد. بزرگترین بخش این کنسرواتور شامل بخش آموزش موسیقی می‌شود. این دانشگاه تا کنون هنرمندان سرشناس زیادی را به جامعه‌ی هنری تقدیم کرده است، اکثر استاتید این کنسرواتور هم از هنرمندان برجسته‌ی ارمنستان و جهان هستند.

 این دانشگاه خودگردان می‌باشد و توسط اتحادیه‌های دانشجویی و اساتید اداره می‌شود و به دلیل این ساختار منسجم و یکپارچه جزو دانشگاه‌ها و هنرستان‌های شناخته شده در اروپا می‌باشد. سال تحصیلی در این دانشگاه دارای دو ترم است. که ترم اول از اوایل سپتامبر آغاز می‌شود و ترم دوم اوایل فوریه شروع می‌شود. اکثر دانشجویان این دانشگاه ار روسیه، گرجستان، ایران، سوریه، لبنان، بلاروس، فرانسه و آلمان می‌باشند. این دانشگاه در حال حاضر ۱۰۰۰ هنرجو دارد.

هزینه‌های تحصیل در رشته‌های مربوط به هنر عمدتا بیشتر است. این دانشگاه به دلیل خودگردان بودن عمدتا هزینه‌های زیادی از دانشجویان می‌گیرد و سالانه بیش از ۴۵۰۰ دلار شهریه‌ اخذ می‌کند. آموزش عالی هنر و مخصوصا موسیقی در این دانشگاه با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد و بسیاری از هنرمندان سرشناس جهان در مناسبت‌های خاص در این دانشگاه حضور می‌یابند و یا به تدریس در این دانشگاه می‌پردازند.
دوره‌ی تحصیل مقطع لیسانس هنر ۴ سال و دور‌ه‌ی مستر ۲ سال طول می‌کشد. جالب است بدانید که معمولا کنسرت‌های مختلفی در این کنسرواتور برگزار می‌شود و گالری‌های نقاشی و مجسمه‌سازی هم در این دانشگاه برپا می‌شوند. سالن ارکستر و اپرای این مجموعه بزرگترین سالن ارمنستان است. هنرجویان در این دانشگاه می‌توانند خوابگاه و امکانات رفاهی کاملی در اختیار داشته باشند. این دانشگاه در سال ۲۰۱۵ توانست در لیست ۱۰۰ کنسرواتور برتر موسیقی در اروپا قراربگیرد.