این دپارتمان یکی از دانشکده‌های شاخص دانشگاه دولتی ایروان است که در آن به ایران شناسی و شرق شناسی پرداخته می‌شود. دپارتمان ایران شناسی و شرق شناسی در سال‌های اخیر به مجموعه‌ی بزرگ دانشگاه دولتی ایروان اضافه شده است و دانشجویان زیادی در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند. یکی از مزایای بزرگ این دپارتمان این است که شما در طول تحصیل قادر خواهید بود به چند زبان زنده دنیا صحبت کنید و مطالعات ویژه‌‌ای را در مورد تاریخ ایران و کشورهای همسایه‌ی آن داشته باشید.

مدل کار این دپارتمان بیشتر بر مبنای پژوهش است و فعالیت‌های پژوهشی آن در حیطه‌ی تاریخ و جغرافیای این کشورها و همچنین ویژگی‌های زبان‌شناختی و جامعه‌‌شناختی ایران و شرق است. مدرک این دپارتمان مورد تایید وزارت علوم است. این دپارتمان صرفا در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت دارد و دانشجوی کارشناسی نمی‌پذیرد و هیچ درسی برای این دوره ارائه نمی‌شود.

زبان و ادبیات فارسی، تاریخ ایران، تاریخ سیاسی، تاریخ اسلام، زبان‌شناسی مناطق مختلف ایران، تاریخ تصوف و عرفان، اقوام ایرانی و گویش‌شناسی و … مواردی هستند که در مورد ایران‌شناسی در این دپارتمان بررسی می‌شوند. برای شرق‌شناسی هم عموما زبان‌شناسی و قوم‌شناسی، تاریخ هنر، ادیان، مطالعات منطقه‌ای و پدیدارشناسی فرهنگی و جامعه‌شناسی ارائه می‌شود. همانطور که گفته شد مبنای اصلی این دپارتمان بر پایه تحقیق و پژوهش است. استادان این دپارتمان هم عموما ایرانی هستند و یا کاملا به تاریخ و فرهنگ ایران مسلط‌اند.

ترم‌های این دانشگاه از ۱۰ بهمن آغاز می‌شوند و شهریه‌ای در حدود ۱۸۰۰ دلار برای یک سال اخذ می‌شود. شایان ذکر است که در سال اول زبان انگلیسی و یا یکی از زبان‌های ارمنی و روسی به دانشجویان تدریس می‌شود چون تدریس در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی  و ارمنی می‌باشد. این دانشگاه دوره‌های غیرحضوری هم دارد.