دانشگاه مهندسی پلی‌تکنیک ارمنستان در سال ۱۹۳۳ تاسیس شد. این دانشگاه توسط اتحادیه‌ی جماهیر شوروی تاسیس شد و در ابتدای کار به انستیتوی کارل مارکس معروف بود که پس از فروپاشی شوروری با نام دانشگاه مهندسی پلی تکینک ارمنستان به کار خود ادامه داد.

این دانشگاه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد و برای مقطع پست داک و همچنین فرصت مطالعاتی مکان ایده‌آلی است و معمولا امکان پذیرش آن وجود دارد. مدرک این دانشگاه در وزارت علوم ایران تا مقطع کارشناسی ارشد معتبر است. اما برای معادل‌سازی مدرک دکتری حتما باید یک مقاله‌ی معتبر در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی داشته باشید. بهتر است این مقالات در ژورنال‌های معتبر ISI‌ منتشر شده باشند.

دانشگاه مهندسی پلی تکنیک ایروان دارای دوازده دانشکده است که شامل این موارد می‌باشند: دانشکده مکانیک، دانشکده حمل و نقل، دانشکده علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی، دانشکده ریاضیات، دانشکده کامپیوتر، دانشکده مواد، دانشکده مخابرات، دانشکده سایبرنتیک، دانشکده ماشین‌سازی، دانشکده برق قدرت، دانشکده برق الکترونیک و دانشکده‌ی شیمی.

 

سطح تحصیل در این دانشگاه از نظر کیفی بالا است و در حیطه‌ی مهندسی برق جزو دانشگاه‌های شاخص در ارمنستان محسوب می‌شود. هر چند از نظر رتبه‌ی علمی در مقایسه با سایر دانشگاه‌های ارمنستان رتبه‌ی ضعیف‌تری دارد اما سطح علمی نسبتا بالایی دارد و دانشجویان زیادی سالانه وارد این دانشگاه می‌شوند. این دانشگاه از نظر خوابگاه و امکانات رفاهی هم وضعیت مطلوبی دارد. در این دانشگاه تدریس به دو زبان ارمنی و انگلیسی انجام می‌شود اما در صورتی که مدرک تافل یا آیلتس داشته باشید از گذراندن دوره‌ی یک ساله‌ی کالج معاف می‌شوید و مستقیما وارد محیط دانشگاهی و رشته‌ی موردنظر خود خواهید شد. هزینه تحصیل در دانشگاه پلی‌تکنیک ارمنستان بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار متغیر است. برای ورود به این دانشگاه نیاز به مدرک و یا رزومه‌ی علمی قوی ندارید و پذیرش صرفا با توجه به سوابق تحصیلی شما انجام خواهد گرفت.