دانشگاه زبان شناسی ایروان ارمنستان در سال ۱۹۳۵ پایه‌گذاری شد و در سال ۱۹۴۴ شروع به فعالیت کرد. در ابتدا صرفا زبان‌های انگلیسی و ارمنی و روسی و فارسی در این مجموعه ارائه می‌شد اما در حال حاضر این دانشگاه به اکثر زبان‌های زنده و رایج دنیا می‌پردازد. این دانشگاه در حوزه‌ی زبان‌شناسی، پداگوژی، علوم سیاسی، جغرافیای زبانی، ژورنالیسم، توریسم، روانشناسی و فیلولوژی و ترجمه فعالیت دارد و ۴ دانشکده‌ی اصلی دارد.

دانشکده‌ی زبان‌های خارجی این مجموعه به زبان‌های فرانسوی، آلمانی، اسپانیولی، فارسی، یونانی، کره‌ای، هندی و ایتالیایی و روسی و … می‌پردازد. این زبان‌ها به طور کامل بررسی می‌شوند و امکان یادگیری آن‌ها هم وجود دارد. اکثر دانشجویان این دانشگاه پس از فراغت از تحصیل می‌توانند به چند زبان زنده دنیا صحبت کنند. کتابخانه‌ی این دانشگاه یکی از مراجع زبان‌شناسی در ارمنستان و اروپا است و اساتید این دانشگاه هم در زمینه‌ی مطالعات زبانی بسیار سرشناس هستند.

دانشگاه زبان شناسی ارمنستان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد و برای دوره‌ی پست داک هم بسیار ایده‌ال است. این دانشگاه با کنسولگری اروپا و شبکه‌ی زبان‌شناسی اروپا در ارتباط است و دوره‌هایی را برای دانشجویان در کشورهای اروپایی برگزار می‌کند. مدرک این دانشگاه در ایران معتبر است و معادل‌سازی می‌شود و با دپارتمان زبان‌شناسی دانشگاه‌های معتبر ایران نیز در ارتباط است.

این دانشگاه شهریه‌ای بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار بسته به مقطع تحصیلی از دانشجویان اخذ می‌کند. البته هزینه‌های دوره‌ها و سفر به مناطق مختلف جهان که جزو برنامه‌های دانشگاه است با هزینه‌ی دانشگاه انجام می‌شود. امکان استفاده از دوره‌های غیرحضوری و استفاده از خوابگاه و امکانات رفاهی و تفریحی نیز برای دانشجویان وجود دارد. هزینه‌های خوابگاه بر عهده‌ی خود دانشجویان است. این دانشگاه از نظر رتبه‌ی علمی در سطح بالایی قرار دارد و سالانه مقالات علمی زیادی را در ژورنال‌های علمی معتبر در حوزه‌ی زبان‌شناسی به ثبت می‌رساند.