این دانشگاه اختصاصی حوزه کشاورزی در سال ۱۹۹۴ تاسیس شده است. این دانشگاه به طور کاملا انحصاری در دو حوزه‌ی کشاورزی و دام‌شناسی فعالیت دارد و برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این حوزه را دارند مکانی ایده‌ال است. این دانشگاه دارای آزمایشگاه‌های مختلف، کلینیک‌های دام، محوطه‌های آزمایشی برای کشاورزی و یک کتابخانه‌ی مرجع بزرگ در زمینه‌ی کشاورزی و دام است.

رشته‌هایی که در دانشگاه دولتی کشاورزی ارمنستان ارائه می‌شود شامل این موارد می‌باشند: دامپزشکی، بهداشت دام، اکولورژی، بهداشت دام، جنگلبانی و زراعت، مدیریت جنگل‌ها، اصلاح نژاد، ژنتیک گیاهی و حفاظت گیاه، مکانیک کشاورزی یا بیوسیستم، اتوماسیون، تجهیزات کشاورزی و مهندسی جنگل، بهینه‌سازی خاک، اقتصاد کشاورزی و مشاوره سیستم‌های کشاورزی می‌باشند که در ۶ دانشکده‌ی مجزا ارائه می‌شوند. این دانشگاه اساتید خبره‌ای از ارمنستان و سراسر جهان دارد و کورس‌های آنلاین آن‌ هم در دسترس هستند و روی سایت آن بارگذاری می‌شوند که دانشجویان این دانشگاه می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

از نظر تعداد رشته‌های ارائه شده در زمینه‌ی کشاورزی می‌توان گفت که کامل‌ترین مجموعه‌ی کشاورزی اروپا و خاورمیانه همین دانشگاه می‌باشد. دپارتمان اقتصاد کشاورزی این دانشگاه با کشورهای مختلف جهان همکاری دارد و پروژه‌های برنامه‌ریزی و توسعه‌ی کشاورزی را اجرا می‌کند. دانشجویان نیز سهم عمده‌ای از این پروژه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. مدرک این دانشگاه در ایران کاملا معتبر است و جزو دانشگاه‌هایی است که با دانشکده‌های کشاورزی ایران در ارتباط است و همایش‌های مشترکی را با هم برگزار می‌کنند. هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه بین ۱۸۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار بسته به مقطع تحصیلی متغیر است. این دانشگاه از نظر سطح اشتغال هم آمار خوبی دارد و دانشجویان این دانشگاه بیشتر در حوزه‌ی کارآفرینی کشاورزی مشغول به فعالیت می‌شوند و یا با خود دانشگاه در پروژه‌ها همکاری می‌کند. دانشگاه دولتی کشاورزی ایروان در حال حاضر با بیش از ۲۰۰۰ فارغ‌التحصیل این دانشگاه همکاری دائمی دارد.