این دانشگاه در سال ۱۹۲۱ تاسیس شد. سایت این دانشگاه هدف از تاسیس این دانشگاه را تربیت معماران آینده می‌داند. این دانشگاه در سه سطح کارشناسی، ارشد و دکتری مشغول به فعالیت است و جزو دانشگاه‌های تخصصی شاخص در اروپا محسوب می‌شود. مدرک این دانشگاه در ایران معتبر است. دانشگاه دولتی معماری و طراحی ایروان ارمنستان متخصصین معماری و طراحی باتجربه‌ای در سطح بین‌المللی پرورش می‌دهد.

دانشکده‌ی شاخص دارد: دانشکده‌ی معماری، دانشکده‌ی طراحی، دانشکده‌ی مدیریت و تکنولوژی معماری، دانشکده‌ی اقتصاد شهری و دانشکده‌ی مهندسی ساختمان. در این میان دو دانشکده‌ی معماری و طراحی بیشترین میزان جذب دانشجو را دارند. برای ورود به این دانشگاه نیازی به آزمون ورودی نیست و هزینه‌ی تحصیل هم مطابق با چارت دانشگاه از ۱۵۰۰ دلار تا ۳۵۰۰ دلار متغیر است.

 

این دانشگاه بخش مجزایی تحت عنوان SECC دارد که مرکز اشتغال دانشجویان این دانشگاه محسوب می‌شود. خود دانشگاه پروژه‌های معماری زیادی دارد که عمدتا به دانشجویان خودش ارجاع می‌دهد و یک کانون کارآفرینی برای دانشجویان تشکیل داده است که فرصت‌های شغلی را متناسب با توانایی‌های دانشجویان در اختیارشان قرار می‌دهد. این دانشگاه هم برای تحصیل و هم برای کار مکان ایده‌آلی است. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بدون هیچ نگرانی از بابت کار ندارند چرا که این مرکز اشتغال بخش فعال دانشگاه محسوب می‌شود. خوابگاه و امکانات رفاهی به طور کامل در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. امکانات تفریحی مانند سالن‌های ورزشی و جشنواره‌ها و فستیوال‌های مختلف نیز در این دانشگاه برقرار هستند. به قول خود دانشگاه، زندگی دانشجویی در این دانشگاه زیباتر از همه جا است. تحصیل کارشناسی در این دانشگاه به صورت فول‌تایم می‌باشد و ۴ سال طول می‌کشد و کارشناسی ارشد نیز ۲ سال به طول می‌انجامد. زبان تحصیل در این دانشگاه ارمنی است و طبق معمول یک سال دوره‌ی آموزش زبان ارمنی برای دانشجویان غیربومی برگزار می‌شود.