دانشگاه دولتی فرهنگ فیزیکی ارمنستان یا همان دانشگاه تربیت بدنی ASIPCS در ۲۱ جولای ۱۹۴۵ توسط کمیساریای جماهیر شوروی پایه‌گذاری شد. این دانشگاه در ابتدا به منظور آموزش فنون جنگی و مبارزه احداث شد اما بعدها به دانشگاه تربیت بدنی تبدیل شد. می‌توان گفت معتبرترین دانشگاه فرهنگ فیزیکی ارمنستان همین دانشگاه است. رشته‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شوند شامل بسکتبال، بوکس، شطرنج، فوتبال، کشتی آزاد، کشتی یونانی-رومانیایی، ژیمناستیک، هندبال، دو و میدانی، جودو، کارته، عملیات نجات، اسکیت، رقص ورزشی، خبرنگاری ورزشی، شنا، تنیس، تنیس روی میز، مبارزه میدانی غیرمسلح، دفاع شخصی و والیبال می‌باشند.

جالب است بدانید در المپیک پکن این دانشگاه توانست ۱۲ مدال طلا، ۱۰ نقره و ۴ برنز کسب کند. این دانشگاه سطح کیفی بالایی دارد و هم از نظر آموزش تئوری و هم آموزش عملی و تمرینی بسیار فعال است. ۱۰ سالن ورزشی بزرگ و یک زمین فوتبال اختصاصی باکیفیت دارد. با اکثر باشگاه‌های ورزشی در سطح ارمنستان همکاری دارد و از نظر امکانات بسیار غنی است.

 

پروفسور و ۵۱ استاد و ۳۷ استادیار دارد و مجموعه‌ای کامل برای تمام رشته‌ها در اختیار دارد. برخی کلاس‌ها و دوره‌های این دانشگاه خودگردان می‌باشد و توسط خود دانشجویان اداره می‌شوند. سالن‌های ورزشی این دانشگاه تازه ساخت هستند و از نظر کیفی درسطح بالایی قرار دارند. هزینه‌ی تحصیل در رشته‌های تربیت بدنی در این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه بیشتر است و بسته به رشته و مقطع تحصیلی از ۱۴۰۰ دلار تا ۴۵۰۰ دلار شهریه‌ی سالانه از دانشجویان گرفته می‌شود. این دانشگاه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. عمدتا برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری یک آزمون مهارت‌سنجی علمی و عملی برگزار می‌شود و دانشجویان در صورت اخذ نمره قبولی می‌توانند شروع به تحصیل کنند. دانشجویان کارشناسی صرفا آزمون مهارت جسمانی دارند که برای برخی رشته‌ها ضروری است. اما برای رشته‌هایی مانند شطرنج و یا خبرنگاری ورزشی چندان سخت‌گیری وجود ندارد.