دانشگاه دولتی ایروان قدیمی‌ترین دانشگاه ارمنستان است که یک قرن از تاسیس آن می‌گذرد. در مرکز شهر ایروان در خیابان ابوویان واقع شده است و جزو دانشگاه‌های معتبر ارمنستان است. تدریس در این دانشگاه به زبان ارمنی است. اما برای دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف به زبان روسی و انگلیسی هم تدریس می‌شود. این دانشگاه بیش از ۱۴۰۰۰ دانشجو دارد که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند. معماری این دانشگاه هنوز دست نخورده باقی مانده است اما در این سال‌ها دانشکده‌های جدیدی به این مجموعه اضافه شده‌اند و تعداد رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه نیز نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است.
سال تحصیلی در دانشگاه دولتی ایروان از اول سپتامبر شروع می‌شود و اواسط ژانویه به پایان می‌رسد. درس‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شود شامل علوم پایه (ریاضی، فیزیک و …) علوم انسانی (تاریخ، فلسفه، جامعه‌شناسی، جغرافیا،حقوق، علوم سیاسی و …)  و مهندسی (شیمی،معدن، محیط زیست، عمران، نقشه برداری و …) می‌باشند. این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران می‌باشد و مدرک آن در ایران کاملا معتبر است.

اساتید این دانشگاه غالبا از خود ارمنستان می‌باشد اما از سایر کشورها نیز استاد جذب می‌کند و سطح علمی دانشگاه در میان بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی بالاتر است. این دانشگاه درسال ۲۰۱۸ در فهرست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت. این دانشگاه خوابگاه و امکانات پژوهشی و تفریحی را با هزینه‌ای کم در اختیار دانشجویان غیربومی قرار می‌دهد و از این نظر یکی از دانشگاه‌های ایده‌ال برای تحصیل است. شهریه‌ی این دانشگاه برای رشته‌های علوم انسانی کمتر از سایر رشته‌هاست و بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو می‌باشد. اما برای رشته‌های مهندسی و علوم پایه این هزینه‌ها تا سقف ۲۵۰۰ یورو نیز بالا می‌رود. مسلما هزینه‌های مقطع دکتری و ارشد نسبت به کارشناسی بیشتر است. این دانشگاه دولتی از نظر هزینه‌ها هم کم‌هزینه‌ترین دانشگاه ارمنستان محسوب می‌شود.