دانشگاه اروپایی ارمنستان دانشگاهی تازه ساخت است که در سال ۲۰۰۱ تاسیس شده است. دلیل نامگذاری این دانشگاه این است که توسط دانشگاه مارسی فرانسه با همکاری دولت ارمنستان ساخته شده است. نام قبلی این دانشگاه آکادمی آموزشی عالی منطقه‌ای اروپایی بود که در سال ۲۰۱۸ به دانشگاه اروپایی ارمنستان تغییر نام یافت. این دانشگاه نیمه دولتی است و بودجه‌ی آن از طریق دولت ارمنستان و خود دانشگاه تامین می‌شود.
رشته‌های مربوط به IT ، مهندسی کامپیوتر، گردشگری، مدیریت، هتلداری، روابط بین‌الملل، زبان‌شناسی، محیط زیست، روانشناسی و حقوق و … در این دانشگاه ارائه می‌شوند. در این دانشگاه صرفا مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را پوشش می‌دهد ولی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توانند برای دوره‌ی دکتری خود در کشور فرانسه و یا آلمان و اتریش ادامه تحصیل دهند.

درس‌های ارائه شده در این دانشگاه مطابق با چارت دانشگاه‌های اروپایی است و استاتید آن‌ هم عمدتا از دانشگاه‌های سرتاسر اروپا و به صورت استاد مهمان تدریس می‌کنند. مدرک این دانشگاه در ایران و تمام کشورهای اروپایی معتبر است. ایالات متحده‌ی امریکا هم در حال حاضر یکی از کشورهایی است که با این دانشگاه همکاری می‌کند. هزینه تحصیل در این دانشگاه بسته
به رشته متغیر است اما بازه‌ی ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار را شامل می‌شود که نسبت به سایر دانشگاه‌های ارمنستان هزینه‌ی متعادلی محسوب می‌شود. امکانات رفاهی و همچنین خوابگاه‌های این دانشگاه در سطح کیفی بالایی قرار دارند و دانشجویان این دانشگاه می‌توانند پس از فراغت از تحصیل در موسسه‌های وابسته این دانشگاه مشغول به کار شوند. هدف از تاسیس دانشگاه اروپایی ارمنستان جذب دانشجویان و محققان از کشورهای همسایه ارمنستان است و در طی این سال‌ها محققین زیادی در این دانشگاه پرورش یافته و مشغول به تحصیل بوده‌اند. صلاحیت دانشجویان توسط مصاحبه‌ی حضوری تعیین می‌شود و در صورت اخذ نمره‌ی قبولی وارد دانشگاه می‌شوند.