دانشگاه امریکایی ایروان یا AUA از سال ۱۹۹۱ تا کنون به فعالیتش ادامه می‌دهد. یک دانشگاه خصوصی و مستقل که با همکاری دانشگاه کالیفرنیا و دولت ارمنستان تاسیس شده است و جزو اولین دانشگاه‌هایی است که مدل تحصیل و تدریس در آن کاملا استایلی غربی دارد و متفاوت از سایر دانشگاه‌هاست. این دانشگاه بیش از ۱۲۰۰ دانشجو دارد. از سال ۲۰۱۴ تا کنون ۷۱ درصد از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در ارمنستان یا کشورهای اروپایی مشغول کار هستند و جزو دانشگاه‌های پربازده از نظر سطح اشتغال در جهان است. این دانشگاه در لیست وزارت علوم ایران قرار دارد و مدرک آن در ایرن معتبر است.

این دانشگاه دانشجویانی از آمریکا، چین، ایران، گرجستان و روسیه و سایر کشورها دارد و از نظر تنوع دانشجو گستردگی زیادی دارد. در دانشگاه آمریکایی ایروان از بهترین و حرفه‌ای‌ترین امکانات آموزشی بهره برده شده است. کتابخانه‌ی آن جزو کتابخانه‌های مرجع در ارمنستان است و آزمایشگاه‌های کامپیوتر آن در زمینه‌های هوش مصنوعی و کسب و کار بهترین امکانات را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه متغیر است. برایدانشجویان بومی و شهروندان ارمنستان در حدود ۲۰۰۰ دلار در سال است. اما برایدانشجویان بین‌المللی متفاوت است و مبلغی در حدود ۶۵۰۰ دلار سالیانه اخذ می‌شود کهاز این نظر جزو گران‌قیمت‌ترین دانشگاه‌های ارمنستان است. رشته‌هایی که در ایندانشگاه قابلیت اپلای دارند و بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشند شامل آموزش
زبان انگلیسی، حقوق، علوم رایانه و اطلاعات، مهندسی صنایع و مدیریت سیستم و  مدیریت بازرگانی می‌باشند. این دانشگاه یکی ازفعال‌ترین آکادمی‌ها در حوزه‌ی MBA‌ می‌باشد که تدریس و تحصیل در این حوزه کاملا با متدامریکایی انجام می‌شود. اگر قصد تحصیل در حوزه‌ی MBA را دارید حتما به این دانشگاه فکر کنید. اکثر دانشجویان ایرانی برای رشته‌ی مهندسی صنایع این دانشگاه اپلای می‌کنند که آنهم از نظر سطح علمی بسیار شاخص است.