ویزا کشور ارمنستان

ارمنستان به عنوان یک کشور توریستی و کشوری امن و دوست‌داشتنی برای زندگی برای اقامت به ویزا نیاز دارد. البته سخت‌گیری‌های سایر کشورهای اروپایی را ندارد و به دلیل همسایه بودن با ایران و مراودات اقتصادی با ایران سعی کرده است تا راه‌های ورود ایرانیان به این کشور را باز بگذارد و شرایط گرفتن ویزا و اقامت سختی‌ها و پیچیدگی‌های معمول را ندارد.
اول به انواع ویزا کشور ارمنستان می‌پردازیم. به نوعی می‌خواهیم بگوییم که به چه شکل می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید. در نظر داشته باشید که این روش‌ها کاملا به روز هستند و روش‌های قدیمی و منسوخ‌شده مانند اقامت از طریق خرید ملک در این مقاله آورده نشده‌اند.
ویزا یا اقامت تحصیلی/اقامت کاری/ویزای تجاری
در حال حاضر این سه حوزه پرمخاطب‌ترین حوزه‌ی جذب مهاجر در ارمنستان هستند. شرایط و ضوابط هر کدام از انواع اقامت در ادامه آورده شده است.

اقامت تحصیلی

ویزای تحصیلی کشور ارمنستان به افرادی داده می‌شود که قصد تحصیل در یکی از دانشگاه‌های ارمنستان را داشته باشند. کشور ارمنستان در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیار زیادی در حوزه‌ی علم داشته است و دانشگاه‌های این کشور توانسته‌اند رتبه‌ی علمی خود را در جهان بالاتر ببرند. تقریبا همه‌ی رشته‌هایی که دانشجویان نیاز دارند هم در دانشگاه‌های مختلف این کشور ارائه می‌شوند و از این بابت جای نگرانی نیست.

نکته: باید بدانید که تحصیل در دانشگاه‌های ارمنستان به هزینه‌ای بیش از ۲۰۰۰ دلار در سال نیاز دارد و در رشته‌های پزشکی و برخی رشته‌های خاص و مقاطع بالاتر این هزینه بیشتر است.
ویزای تحصیلی ارمنستان در مقطع کارشناسی چهار ساله است و امکان تمدید آن تا شش سال هم وجود دارد. برای مقطع ارشد هم این مدت شش سال می‌باشد که دوره‌ی دکترا را هم شامل می‌شود. برخی دانشگاه‌های ارمنستان آزمون ورودی دارند و برخی این آزمون‌ها را ندارند و پذیرش گرفتن تنها از طریق مصاحبه و رزومه‌ی علمی انجام می‌شود. (شرایط سختی هم ندارد.)

اقامت کاری

ویزا کشور ارمنستان در حوزه‌ی کسب و کار هم جزو مواردی است که خواهان زیادی دارد. ارمنستان پتانسیل بالایی برای کار دارد و شرکت‌های زیادی به دنبال متخصصین و افراد کاری هستند و کمبود نیروی کار در ارمنستان به خوبی احساس می‌شود. برای همین ویزای کاری ارمنستان خواهان زیادی دارد و شرایط استفاده از آن نیز سخت نیست. مزیت ویزای کاری نسبت به ویزای تحصیلی این است که محدودیت ندارد و تا زمانی که کارمند یک شرکت باشید می‌توانید در ارمنستان اقامت داشته باشید.

نکته: اقامت کاری یک ساله است اما تا زمانی که شما از شرکتی که در آن کار می‌کنید نامه‌ی مشغول به کار داشته باشید می‌توانید آن را تمدید کنید. حتی تغییر شغل و یا تغییر محل کار هم تداخلی در این اقامت کاری ایجاد نمی‌کند و همیشه امکان تمدید آن وجود دارد.

اقامت تجاری

اقامت یا ویزای تجاری هم مختص افرادی است که قصد دارند در کشور ارمنستان شرکت به ثبت برسانند. اول باید بدانید که ارمنستان در حال ورود به بازار جهانی است و برنامه‌های بلندمدتی برای خروج از بحران‌های اقتصادی و توسعه‌ی اقتصاد کشور دارد. از این رو سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در ارمنستان می‌تواند یک فرصت ناب باشد تا بتوانید هم درآمد کسب کنید و  هم در این کشور زیبا اقامت داشته باشید.

اخذ اقامت تجاری معمولا وقت‌گیرتر است و نیاز به مدارک بیشتری دارد. باید محل کار و نوع فعالیت مشخص شود و مجوزهای لازم اخذ شود و اعضای شرکت هم تایید شوند. نیاز به مراجعه‌ی حضوری هم وجود دارد. (مگر در مواردی که نوع ثبت شرکت غیرحضوری باشد و وکیل مهاجرت شما این موارد را انجام دهد.) مهلت ویزای تجاری منوط به فعالیت شرکت شما می‌باشد و تا زمانی که شرکت شما مالیات پرداخت کند و فعالیت داشته باشد می‌توانید مهلت اقامت خود را تمدید کنید. شرایط اولیه‌ی آن سخت است. اما یکی از راه‌هایی است که هم می‌توانید سودآوری زیادی داشته باشید و هم ویزای ارمنستان را برای خود و خانواده‌ی خود دریافت کنید.