جشن‌ها و مراسم و فستیوال‌های زیادی در ارمنستان برگزار می‌شوند. چرا که این کشور تاریخ و فرهنگی غنی دارد و مردم این کشور به مناسبت‌های مختلف این جشن‌ها را برای یادبودهای ملی و میهنی، یادبودهای مذهبی، یادبودهای تاریخی و … برگزار می‌کنند.
یکی از بزرگترین و دوست‌داشتنی‌ترین جشن‌های ارمنی‌ها در روز ۵ و ۶ ژانویه برگزار می‌شود که روز عید کریسمس ارمنی‌هاست. ارامنه برخلاف سایر مسیحیان که ۲۵ دسامبر را به عنوان عید در نطر گرفته‌اند این عید را در ۶ ژانویه جشن می‌گیرند. در تمام پارک‌ها و محوطه‌های عمومی این جشن برگزار می‌شوند و شادترین روز کشور ارمنستان است. شهر شلوغ می‌شود و انواع فستیوال‌ها و کنسرت‌های موسیقی در این روز برگزار می‌شوند. فستیوال‌های مهم موسیقی و ادبی در ۲۱ سپتامبر که روز استقلال ارمنستان است برگزار می‌شوند. آتش‌بازی به سبک چهارشنبه‌سوری ایرانی‌ها انجام می‌شود و تمام آسمان ارمنستان در این شب رنگی می‌شود. کنسرت‌های موسیقی ملی و میهنی در این روز غوغا می‌کنند. این روز هم جزو روزهای شاد ارمنی‌هاست که در تمام نقاط شهر می‌توان اثرات این شادی و غرور ملی را مشاهده کرد.

 

فستیوال شراب و شاه‌توت

فستیوال شراب در ۱۱ و ۱۲ می برگزار می‌شود. در این فستیوال بهترین محصولات شراب ساخت ارمنستان به معرض دید تماشاچیان قرار می‌گیرند. مسابقات زیادی برگزار می‌شوند که جوایز آن‌ها ناب‌ترین شراب‌های ارمنستان می‌باشند. جالب است بدانید که در روز ۱۱ می تنها شراب سفید در این فستیوال حضور دارد و در روز ۱۲ می تنها شراب قرمز در فستیوال مشاهده می‌شود.
فستیوال شاه‌توت در ۷ جولای برگزار می‌شود. در این جشن بزرگ تمام غذاها و نوشیدنی‌هایی که با توت‌فرنگی وحشی و شاه‌توت مخصوص کشور ارمنستان درست شده‌اند در معرض تماشای کاربران قرار می‌گیرد. بهترین غذاها که مزه‌ی آن‌ها را هرگز فراموش نخواهید کرد.

جشن ورداوار

می‌توان گفت این روز، روز آب‌بازی مردم ارمنستان است. کمتر کسی را در این روز با لباس‌های خشک در خیابان‌ها می‌بینید. در این روز همه سعی می‌کنند به نحوی همدیگر را با آب خیس کنند. ۸ جولای یا روز ورداوار به مناسبت عقاید مسیحی و روز جنگ الهه واهان با شیاطین بعد از ولادت و غسل تعمید مسیح برگزار می‌شوند. بیشتر توریست‌ها این روز به یاد‌ماندنی را فراموش نمی‌کنند چون خودشان هم به شدت خیس می‌شوند.

فستیوال فیلم زردآلوی طلایی

عاشقان فیلم  و سینما در ایروان پایتخت ارمنستان می‌توانند هفته‌ای به‌یادماندنی را تجربه کنند. ۸
الی ۱۵ جولای فستیوال زردآلوی طلایی در ایروان برگزار می‌شود. فستیوالی معتبر در دنیای سینما که هم فیلمسازان معتبری در آن شرکت دارند و هم عاشقان سینما می‌توانند اوقات فراموش نشدنی را تجربه کنند. این فیلم‌ها بیشتر از فیلمسازان مستقل می‌باشند و کارگردانان هالیوودی و سازمان‌های سینمایی در آن شرکت نمی‌کنند.

بیشتر فیلم‌های این فستیوال با موضوع درد و رنج بشری، زندگی روزمره‌ی انسانی و غم و شادی انسان است. این فستیوال تقریبا از تمام کشورهای جهان یک فیلم دارد که در نهایت توسط هیئت داوران مورد قضاوت واقع می‌شوند و در نهایت یک فیلم زردآلوی طلایی را دریافت می‌کند. اگر نگاهی به لیست فیلم‌های برنده بیندازید می‌توانید بهترین و ماندگارترین فیلم‌های هنری را در آن مشاهده کنید.