اقتصاد ارمنستان

ارمنستان کشور روبه‌رشدی است. در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۷٫۵ درصد در تولید ناخالص ملی رشد داشته است که عدد قابل توجهی است. از زمان استقلال این کشور و جدا شدن آن از اتحادیه جماهیر شوروی اقتصاد ارمنستان بیشتر بر مبنای صنعت (مخصوصا تولید مواد شیمیایی) محصولات الکترونیکی، ماشین‌سازی، مواد غذایی است.

با اینکه این کشور کاملا وابسته به واردات است و نمی‌تواند محصولات غذایی‌اش را به طور کامل تامین کند اما منبعی غنی از مس، روی و طلا و سرب است که درآمد زیادی برای این کشور دارد و می‌تواند تا حد زیادی نیازهای وارداتی کشور را جبران کند. برای استخراج و بهره‌وری این منابع هم نیاز به سوخت وارداتی است که عمدتا از کشور روسیه تامین می‌شود.

ارمنستان از انرژی هیدروالکتریک برای تولید انرژی استفاده می‌کند. منابع آب زیادی در اختیار دارد و برق کشور را از این طریق تامین می‌کند. ذغال‌سنگ، نفت و … نیز در منابع این کشور وجود دارند که هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند و ساختارهای بزرگی برای توسعه آن نیاز است که هنوز این کشور قادر به تامین این زیرساخت‌ها نیست.

دولت و تورم

تورم در این کشور کم است. نرخ مواد غذایی و اقلام موردنیاز مردم معمولا ثابت است و تغییر چندانی ندارد. در سال‌های اخیر افراد و مهاجران زیادی روی این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند و چون کشور روبه‌رشدی است و با اروپا و روسیه رابطه نزدیکی دارد امکان حضور در بازار جهانی برای کسب و کارها و صنایع زیاد است و باعث شده است تا اقتصاد این کشور پویا شود.

هزینه‌های دولت هم عمدتا از صادرات و مالیاتی که از کسب و کارها و صنایع می‌گیرد تامین می‌شود برخلاف اغلب کشورهای خاورمیانه اقتصاد کشور ارمنستان وابسته به دولت نیست و بیشتر به بخش خصوصی سپرده شده است اما دولت با کنترل مالیات‌ها از افزایش نرخ تورم جلوگیری می‌کند. اقتصاد ارمنستان در حال حاضر فرصت نابی را برای سرمایه‌گذارها فراهم کرده است و سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جذب کرده است. صادرات این کشور بیشتر به کشورهای بلغارستان، آلمان و هلند و روسیه است. ارزش صادرات این کشور در سال ۲۰۱۴ برابر با ۲٫۲ میلیارد دلار بوده است که در حال حاضر رو به رشد است.

کشاورزی بخش مهمی از تولید ملی و اقتصاد کشور ارمنستان است. اما در سال‌های اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی و آب و هوای نامساعد وضعیت مساعدی ندارد اما همچنان جزو بخش‌های مهم اقتصاد کشور است. این کشور زمین‌های کشاورزی زیادی دارد که برای مصارف مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد ولی صادرات زیادی از این بخش ندارد و بیشتر برای تامین مواد غذایی خود کشور استفاده می‌شوند.

وضعیت کسب و کارها و صنایع

مهاجرینی که به قصد ایجاد کسب و کار به این کشور سفر می‌کنند عمدتا موفق هستند چرا که این کشور کمبودهای زیادی مخصوصا در بخش سلامت و پزشکی دارد و کشور ارمنستان با جذب این کسب و کارها و اخذ مالیات‌های کمتر سعی در بهبود وضعیت سلامت و پزشکی کشور دارد. این کشور مراودات اقتصادی زیادی هم با ایران دارد. در سال ۲۰۱۰ نرخ تجارت این کشور با ایران در حدود ۲۰۰ میلیون دلار بوده است.

وضعیت کسب و کار در حال حاضر در ارمنستان پیشرفت زیادی دارد. با اینکه دولت برای تامین بدهی‌های خود مالیات کسب و کارها را افزایش داده است اما همچنان نرخ رو به رشدی دارد. تحلیلگران اقتصادی معتقدند با ورود ارمنستان به بازار جهانی در سطح گسترده‌تر می‌تواند یکی از کشورهای کوچک صاحب‌نام در زمینه‌ی اقتصاد شود. یکی از درآمدهای عمده مردم ارمنستان از طریق توریسم و گردشگری است. این کشور سالانه میزبان میلیون‌ها نفر از جای جای جهان است و دولت ارمنستان هم سرمایه‌گذاری زیادی روی این بخش دارد که به وضعیت معیشتی مردم در ارمنستان کمک شایانی کرده است.