نشان ملی کشور ارمنستان که معمولا در جشن‌های ملی به چشم می‌خورد ترکیبی از عقاب و شیر می‌باشد که به دوران مسیحیت برمی‌گردد و نماد بسیاری از پادشاهان بوده است. شیر بالدار که در این نماد به چشم می‌خورد نماد یکی از پادشاهان بوده است که پس از سال‌ها به آن اضافه شده است. شمشیر، زنجیر و گندم نیز جزو نمادهایی هستند که در نشان ملی ارمنستان استفاده شده‌اند.

اما انار اصلی‌ترین نماد این کشور است. دلیل انتخاب انار به عنوان نماد کشور ارمنستان این است که انار با دانه‌های زیادش نشانی از فراوانی و شکوفایی و رشد است. در اسطوره‌های ارمنی انار را نمادی از فراوانی و ازدواج و باروری دانسته‌اند و طبق یک سنت دیرین برای زنانی که دوست دارند فرزند پسر به دنیا بیاورند نان انار می‌پزند و از دانه‌های انار در آن استفاده می‌کنند.

اگر نگاهی به صنایع دستی ارمنستان بیندازید آثار زیادی از انار می‌بینید. از انار بر روی پارچه‌های محلی که لباس زنان بومی این منطقه است استفاده شده است. بافتنی‌ها طرح انار دارند و روی حکاکی‌های سنگی هم نشان‌های زیادی از انار وجود دارند.

ظروف ارمنی هم با انار تزئین می‌شوند و یکی از سوغاتی‌های معروف ارمنستان هم همین ظروف با طرح انار می‌باشند. شعرهای زیادی در مورد انار سروده شده‌اند و الهام‌بخش بسیاری از نقاشان و مجسمه‌سازان ارمنی بوده است. مردم ارمنستان احساس خاصی به این میوه دارند و نشانی از امید در آن می‌بینند.

یکی دیگر از نشانه‌های ارمنستان که تقریبا همه آن را می‌شناسند مجسمه‌ی مادر در میدان جمهوری است که نماد مادر ارمنستان است. این مجسمه سنبلی از خود ارمنستان است که در طول تاریخ دچار هجمه‌های زیادی بوده است و همچنان پاربرجا و استوار باقی مانده است.