فرهنگ ارمنستان ترکیبی غنی از رنگ‌ها و سلایق گوناگون است که قرن‌ها با مردم ارمنستان همراه بوده است. از معماری گرفته تا هنرهای دستی، از هنرهای نمایشی گرفته تا ادبیات رنگ و بوی خاص تاریخ و تمدن ارمنستان را دارند. همه‌ی این رنگ‌ها و طرح‌ها و ذائقه‌ها نشانی از تاریخ، سبک زندگی، آرزوها و زیبایی مردمان ارمنستان دارد.ارمنستان همواره نقطه‌ی استراتژیک امپراطوری‌های مختلف بوده است. رومی‌ها، ایرانی‌ها، بیزانس، عرب‌ها و مغول‌ها در این منطقه‌ی جغرافیایی بوده‌اند و بخشی از تاریخ را به خود اختصاص داده‌اند. از این رو فرهنگ کشور ارمنستان ترکیبی از تمام این‌هاست. در تمام این مدت هم تجارت در ارمنستان رواج داشته و باعث ترکیب فرهنگ آن با اروپا و خاور دور شده است. از این جهت فرهنگ ارمنستان را می‌توان ترکیبی از فرهنگ‌ کشورها و مناطق مختلف جهان دانست.

نگاهی به معماری خاص این کشور بیندازید تا به این ترکیب فرهنگی پی خواهید برد. مجسمه‌های خاص در میدان‌های شهر، خانه‌هایی با رنگ و طراحی مختلف، کلیساهای قدیمی، معماری مدرن و سنتی کتابخانه‌ها و مواردی از این دست به خوبی فرهنگ ارمنستان را به نمایش می‌گذارند. این فرهنگ به رفتارها و سلایق مردم هم رسوخ کرده است و می‌توان گفت کشوری هزاررنگ با مردمانی هزاررنگ دارد که از جذابیت‌های ویژه‌ی این کشور برای مهاجران و مسافران می‌باشد.ارمنستان ادبیاتی غنی هم دارد. ادبیاتی که هم در حیطه‌ی نمایش و هم حیطه‌ی رمان بسیار قدرتمند است. از نویسندگان به نام ارمنستان می‌توان به مارینه پتروسیان، لوون آنانیان، آرشاگ چوبانیان و میکائیل نالبندیان اشاره کرد. رمان‌های مدرن ارمنی در حال حاضر بسیار شناخته شده هستند و در جای جای جهان خوانده می‌شوند.

هنر در ارمنستان
هنرهای دستی گل سرسبد هنر در کشور ارمنستان می‌باشند. این هنر سنتی دیرینه بین مردم کشور ارمنستان دارد و سوغاتی‌های این کشور هم همین صنایع دستی هستند. پارچه‌دوزی، فرش‌بافی، کوزه‌گری، رنگ‌سازی، جواهرسازی و ظروف ارمنستان جزو هنرهای دستی معروف این کشور هستند. از قدیمی‌ترین هنرهای دستی که بین مردم ارمنستان رواج داشته و دارد می‌توان جواهرسازی را نام برد چرا که این کشور منابع طلا و نقره‌ی زیادی دارد و از دیرباز طراحی جواهرات و جواهرسازی بین ارمنی‌ها رایج بوده است.
نقاشی و مجسمه‌سازی هم در ارمنستان بسیار رایج است. اگر  سری به معبد گارنی در رمنستان بزنید می‌توانید به هنر زیبا و ظریف مجسمه‌سازی و حکاکی در ارمنستان پی ببرید. دیوارها و
سقف این معبد توسط هنرمندان برجسته‌ی ارمنی طراحی و حکاکی شده‌اند و نشان از وجود
هنرمندان بزرگی در این کشور دارد. مینیاتور و نقاشی کلیساها از دیرباز بین هنرمندان ارمنی وجود داشته است و حالا هم یکی از کشورهای شناخته شده در این زمینه است.
هنر در ارمنستان در قرن ۱۷ و ۱۸ به اوج خود رسید، نقاشی و مجسمه‌سازی در این زمینه پیشرو بودند اما هنرهای نمایشی مانند تئاتر، روایت، جشن‌های ملی و فرهنگی و … از این سال‌ها به صورت کامل وارد جریان فرهنگی این کشور شدند. ایوان آیوازوفسکی یکی از بزرگترین نقاشان ارمنی بوده که در این دوره زندگی می‌کرد و بسیاری از نقاشی‌ها مطرح جهانی را کشید و حالا هم مجسمه‌ی این نقاش در موزه‌ی ملی ارمنستان و تالار مشاهیر آن وجود دارد.

موسیقی در ارمنستان

موسیقی ارمنستان نقاط تلاقی زیادی با موسیقی اروپایی دارد. مخصوصا موسیقی کر آن کاملا برگرفته از المان‌های اروپایی است و تحت تاثیر اعتقادات و باورهای مسیحی است که عمدتا بین اروپاییان رواج دارد. می‌توان گفت نقطه‌ی شروع موسیقی در ارمنستان پیشینه‌ای مذهبی دارد که با موسیقی کلاسیک اروپایی در آمیخته شده است و طرح و وجهه‌ی جدیدی به خود گرفته است. چیزی که در ارمنستان به آن موسیقی فولک گفته می‌شود عمدتا ریشه در جشن‌های مذهبی دارد اما زیبایی‌های خاص خود را دارد و با آنچه که در اروپا به عنوان موسیقی مذهبی شناخته می‌شود تفاوت‌های زیادی دارد.
مرز مشترک ارمنستان با ایران و ترکیه هم باعث شده است تا موسیقی مدرن آن المان‌های ایرانی و ترکی داشته باشد. اما ابزارهای موسیقی خاص که در ارمنستان بیشتر استفاده می‌شود وجه تمایز اصلی این موسیقی با سایر ژانرها و سبک‌های موسیقی در جهان است.
ارمنستان و مردم آن موسیقی‌دوست هستند. هر سال کنسرت‌ها و فستیوال‌های موسیقی زیادی در این کشور برگزار می‌شوند که هنرمندان داخلی و موسیقی فولک ارمنستان بخش بزرگی از این جشن‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. ژانرهای موسیقی فعال در ارمنستان را می‌توان به فولک، کلاسیک، موسیقی مذهبی، جز، راک، هیپ‌هاپ و  موسیقی پاپ ارمنی تقسیم بندی کرد.
برخی از موسیقی‌دانان و هنرمندان معروف کشور ارمنستان عبارتند از:

چارلز آزناوور: خواننده و ترانه‌سرا
سرج تانکیان: خواننده و گیتاریست گروه System of a Down
درک شرینیان: کیبوردیست گروه Dream Theater
اندی مددیان: خواننده‌ی ایرانی و ارمنی که تقریبا همه‌ی ایرانیان او را می‌‌شناسند و بیشتر ترانه‌های او به زبان فارسی است ولی اهنگ به زبان ارمنی دارد.
آرمیک: گیتاریست سبک فلامنکو که او هم ایرانی-ارمنی است.
واروژان: او هم یک آهنگ‌ساز ایرانی-ارمنی است که بین ایرانیان بسیار شناخته شده است و بسیاری از آهنگ‌های خاطره‌انگیز پاپ فارسی قبل و بعد از انقلاب را تنظیم و آهنگ‌سازی کرده است.
به طور کلی می‌توان کشور ارمنستان را از نظر موسیقی پیشرو دانست چرا که در حال حاضر کنسرواتور بزرگ هنر در ارمنستان و همچنین کنسرواتور موسیقی ارمنستان دو نهاد بزرگ موسیقی و آموزش آن در ارمنستان هستند که هنرجویان زیادی از سرتاسر جهان در حال حاضر مشغول به یادگیری هنر و موسیقی در این کنسرواتورها هستند. هنر ارمنستان هم بخشی از فرهنگ غنی ارمنستان است. هنری که همچنان هزار رنگ است و هر سبکی در آن وجود دارد.