حقوق کودکان در ارمنستان برای حفاظت از کودکان و همچنین تامین آینده‌ی آن‌ها جزو مواردی است که هم از نظر حقوقی و قانونی و هم از نظر جامعه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. ارمنستان یکی از هم‌پیمانان سازمان یونیسف است و یکی از فعال‌ترین کشورها در این زمینه است. حکومت این کشور هم قوانین مختلفی را برای بهبود وضعیت کودکان (چه کودکان خود ارمنستان و چه مهاجرین و پناهندگان) در نظر گرفته است. گرچه در مواردی تخطی از این قوانین مشاهده می‌شود اما همچنان وضعیت مناسبی در میان کشورهای همسایه‌ی خود دارد.
قوانین حمایت از کودکان
تحقیقات نشان می‌دهد که دولت ارمنستان پروتکل‌های قانونی متعددی را برای حمایت از حقوق کودکان در ارمنستان در نظر گرفته است. این حقوق از ابتدایی‌ترین حقوق کودک نظیر حضانت و حق والدین و مواردی از این دست تا حق تحصیل و حق مشارکت در قوانین این کشور لحاظ شده‌اند. یک صنف مشخص هم برای پی‌گیری این حقوق در ارمنستان به صورت مداوم در جهت آگاهی‌رسانی و ترویج این حقوق فعالیت دارد.

حق سلامتی و رفاه
یکی از مهم‌ترین مواردی که در مورد حقوق کودکان در ارمنستان می‌توان به آن اشاره کرد حق سلامتی و رفاه است. جالب است بدانید که هزینه‌های سلامتی و درمانی کودکان تا سن سالگی بر عهده‌ی دولت است. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های دندان، سلامتی کلی کودک، تست‌ها و واکسیناسیون کودکان و بیماری‌های خاص می‌باشد. در ابتدای تولد کودک یک بیمه‌ی مختص به او در نظر گرفته می‌شود و تمام هزینه‌های موارد ذکر شده از بودجه‌ای که برای کودکان در نظر گرفته شده است تامین می‌شود.
حق تحصیل
از قوانین سفت و سخت ارمنستان در حوزه‌ی حقوق کودکان می‌توان به حق تحصیل اشاره کرد. کودکان ارمنستان باید از سن مشخصی تحصیل را آغاز کنند و والدین کودکان مکلف هستند تا این شرایط را برای کودکان مهیا کنند. وضعیت نسبی رفاه در کشور ارمنستان مساعد است و مردم ارمنستان از این نظر مشکل چندانی ندارند. اما اگر کم‌کاری از جانب والدین کودک انجام شود دولت ارمنستان با آن‌ها برخورد می‌کند. تحصیل تا قبل از مقاطع دانشگاه در ارمنستان رایگان است. این
هزینه‌ها مستقیما از بودجه‌ی آموزش و پرورش کشور ارمنستان تامین می‌شود. موسسه‌ی ECD بر فعالیت‌های نهادهای آموزشی کشور ارمنستان نظارت کامل دارد تا از کیفیت تحصیل در این کشور اطمینان حاصل کنند.

دو موردی که باید به آن‌ها اشاره شود در وهله‌ی اول کودکان پناهجویان و مهاجرین است. کودکان پناهجو هم می‌توانند همچون کودکان ارمنستان به تحصیل در این کشور بپردازند. این حق به طور کامل برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. کودکان مهاجر هم حقی برابر با کودکان کشور ارمنستان دارند و می‌توانند از قوانین تحصیل رایگان در این کشور بهره‌مند شوند. البته هر مدرسه بسته به نوع خدماتش شرایطی دارد که اولیا باید قبل از ثبت‌نام فرزند خود در این مدارس از تطابق شرایط
خود با آن‌ها اطمینان حاصل کنند. تنها موردی که در این سال‌های اخیر در ارمنستان مورد بحث و ابهام باقی مانده است حق تحصیل کودکان معلول است. متاسفانه امکانات قابل‌توجهی برای کودکان معلول در کشور ارمنستان در نظر گرفته نمی‌شود و توجه چندانی به آن‌ها نمی‌شود به طور مثال برای این کودکان مدارس پیش‌دبستانی وجود ندارد و یا کیفیت بالایی ندارند. این مشکلات تنها برای کودکان با سن کم وجود دارند اما برای نوجوانان که در مقاطع بالاتر تحصیل می‌کنند عمدتا در خود مدارس امکانات خاصی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود تا از این نظر مشکلی وجود نداشته باشد. چندین مدرسه‌ی خاص برای کودکان کم‌توان ذهنی هم وجود دارد. این مدارس استثنایی هم
مستقیما زیر نظر وزارت بهداشت و با همکاری آموزش و پرورش اداره می‌شوند. به طور کلی کشور ارمنستان از نظر رعایت حقوق کودکان وضعیت مناسبی دارد.