کشور ارمنستان علاوه بر تعطیلات پایان هفته (یک‌شنبه‌ها) ۱۲ مناسبت خاص و ویژه دارد که برای یادبود و یا جشن‌های ملی میهنی در نظر گرفته شده‌اند. در ادامه به این تعطیلات خواهیم پرداخت. در نظر داشته باشید که این روزها Day-Off‌ یا تعطیلات رسمی این کشور می‌باشند.
۳۱ دسامبر تا ۴ ژانویه: این تعطیلات مربوط به جشن سال نو و تعطیلات اول سال جدید است. این ۵ روز به همراه تعطیلات کریسمس که بعد از آن می‌باشد طولانی‌ترین تعطیلات ارمنستان محسوب می‌شوند. به دلیل اعتقاداتی که مسیحیان ارمنستان در مورد سال نو دارند معمولا در این مدت جشن‌های زیادی برگزار می‌شود و یکی از تعطیلات شیرین و جذاب کشور ارمنستان محسوب می‌شود. جشن کریسمس در شب ۵ ژانویه در کشور ارمنستان برگزار می‌شود اما روز تعطیل نیست.

۶ ژانویه: روز کریسمس در ارمنستان ششم ژانویه است. می‌دانید که دراکثر کشورها ۲۵ دسامبر به این مناسبت معروف است اما در میان ارتدکس‌ها و ارمنی‌ها و آناباپتیست‌ها ۶ ژانویه را روز کریسمس معرفی کرده‌اند که در تقویم کشور ارمنستان روز تعطیل است. بزرگترین جشن‌ها و مهمانی‌های مردم ارمنستان در این روز برگزار می‌شوند.

۷ ژانویه: روز یادبود مردگان بعد از جشن کریسمس که مردم ارمنستان معمولا در این روز برای بزرگداشت مردگان و یا وداع سالیانه با مردگان در نظر می‌گیرند. این تعطیلی رسمی پایان تعطیلات جشن سال نو است.

۲۸ ژانویه: این روز به نام روز ارتش نام‌گذاری شده است و برای یادبود تشکیلات ارتش از سال ۱۹۹۲ تا کنون تعطیل رسمی این کشور محسوب می‌شود. در این روز مراسم رژه و رژه‌ی خیابانی و بیانیه‌های مختلف انجام می‌شود و جزو روزهای خاص در تقویم ارمنستان است.
۸ مارس: این روز که روز جهانی زنان است در اکثر کشورها تعطیل رسمی است که ارمنستان هم جزوی از آن‌هاست. در این روز راهپیمایی روز زن به طور گسترده در بخش‌های مختلف این کشور انجام می‌شود. ارمنستان جزو کشورهایی است در زمینه‌ی حقوق زنان و حقوق بشر فعالیت گسترده و قابل‌توجهی دارد.

۲۴ آوریل: روز یادبود نسل‌کشی ارامنه در سال ۱۹۱۵ توسط حکومت عثمانی است. در این واقعه‌ی تاریخی بیش از ۱٫۵ میلیون ارمنی که بیشتر آن‌ها شهروند حکومت عثمانی بودند به قتل رسیدند که یکی از بزرگترین فجایع و نسل‌کشی‌ها در تاریخ بشر بوده است. دستگیری و تبعید رهبران و فرهیختگان این کشور از استانبول فعلی به منطقه‌ی آنگورا یا آنکارای فعلی نیز در همین روز اتفاق افتاده است.
۱ می: اول ماه می روز جهانی کارگر است که در تمام کشورهای اروپایی جزو تعطیلات رسمی است. معمولا در این روز هم راهپیمایی‌های مختلفی در کشور ارمنستان برگزار می‌شود. ارمنستان از این جهت شباهت‌های زیادی به کشورهای متمدن اروپایی دارد.

۹ می: روز پیروزی و صلح ارمنستان که در سال ۱۹۹۲ اتفاق افتاده است که در این جریان ارتش ارمنستان توانست نظامیان آذربایجان را از خاک کشور خارج کنید و گام بزرگی در صلح ارمنستان بوده است.

۲۸ می: روز جمهوری دموکراتیک در ارمنستان که به قبل از جدایی ارمنستان از جماهیر شوروی برمی‌گردد. این روز برای بزرگداشت نظام دموکراتیک در ارمنستان تعطیل می‌باشد.

۵ جولای: روز رفراندوم قانون اساسی که یک روز بزرگ و سرنوشت‌ساز در تاریخ ارمنستان است. در این روز قانون اساسی کشور تصویب شد و تا به امروز این قانون در کشور ارمنستان مرجعیت دارد.
۲۱ سپتامبر: روز استقلال و جدایی ارمنستان از جماهیر شوروی که در سال ۱۹۹۱ اتفاق افتاده است. در جریان فروپاشی شوروی، ارمنستان جزو اولین کشورهایی بود که از خاک این کشور جدا شد و اعلام استقلال کرد. با استقلال ارمنستان در تمام کشور جشن برپا شد و هنوز هم در این روز در سرتاسر ارمنستان جشن و شادی برقرار است و فرصت مناسبی است تا این روز را گرامی
بدارند.