وضعیت بهداشت و درمان در ارمنستان در سال‌های اخیر رو به بهبود بوده است. تا قبل از سال ۲۰۱۰ این کشور با مشکلات زیادی در زمینه‌ی درمان و پزشکی مواجه بود. با همکاری مراکز دانشگاهی با وزارت بهداشت این مشکلات تا حد زیادی برطرف شد. دانشگاه‌های ارمنستان با جذب دانشجو از سراسر جهان و ایجاد پتانسیل‌های کاری برای این دانشجویان تا حد زیادی توانست مشکل کمبود منابع انسانی در حوزه‌ی درمان را برطرف کند. از سایر اقدامات و همکاری‌هایی دانشگاه‌ها با وزارت بهداشت می‌توان به کارهای تحقیقاتی و پژوهشی دانشجویان در سال‌های اخیر اشاره کرد.در حال حاضر یکی از واردات اصلی کشور ارمنستان تجهیزات پزشکی است. با اینکه در حوزه‌ی دارو تا حد زیادی توانسته است نیازهای کشور را برطرف کند اما همچنان نیاز به واردات تجهیزات پزشکی از کشورهایی نظیر امریکا، آلمان و فنلاند وجود دارد. برخی بیمارستان‌های ارمنستان به دلیل کمبود این تجهیزات پزشکی برخی بیماران خاص را پذیرش نمی‌کند و معمولا به بیمارستان‌ها دارای تجهیزات در پایتخت منتقل می‌کنند. به دلیل وضعیت معیشتی و رفاه مناسب نرخ بیماری‌های اعصاب و روان هم نسبت به سایر کشورها به مراتب کمتر است که این مورد یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ سلامت در ارمنستان است.

به طور کلی وضعیت بهداشت و درمان در ارمنستان رو به بهبود است. آموزش و پرورش این کشور از همان مقاطع پایین آموزش‌های لازم را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد تا از شیوع بیماری‌های خطرناک و مسری در کشور جلوگیری کند. این اقدامات باعث کاهش نرخ بیماری‌های واگیر در ارمنستان شده است. با توسعه‌ی این اقدامات و ایجاد سازمان‌های درمانی داوطلبانه برای مواقع بحران مشکلات درمانی کشور بهبود یافته است.
مراکز درمانی در ارمنستان نسبت به جمعیت آن متناسب است اما همچنان برخی شهرها از کمبود امکانات درمانی رنج می‌برند. ۱۰۲ مرکز درمانی در کل کشور وجود دارد که بسیاری از نیازهای ارمنستان را پوشش می‌دهد. ۴۲ مورد از این مراکز درمانی در پایتخت واقع شده‌اند و سایر شهرهای ارمنستان هم حداقل ۳ مرکز درمانی و بیمارستان معتبر دارند که به نسبت جمعیت می‌تواند پاسخگوی نیازهای افراد باشد.
به گزارش NCBI وزارت بهداشت کشور ارمنستان از سال ۲۰۰۳ در راستای ایجاد مراکز درمانی معتبر در این کشور فعالیت می‌کند و آمارها نشان می‌دهد که تا حد زیادی در این زمینه موفق عمل کرده است. با بهبود نرخ شاخص‌های سلامت در این کشور در حال حاضر وضعیت بهداشت و درمان در ارمنستان حالت پایایی به خود گرفته است.